Archiv pro štítek: zdravotní pojištění

Musím z odměny pěstouna odvádět sociální a zdravotní pojištění?

Otázka: Půjdu do starobního důchodu a jsem pěstoun. Nebudu mít už žádné zaměstnání. Musím z odměny pěstouna odvádět sociální a zdravotní pojištění? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Musím z odměny pěstouna odvádět sociální a zdravotní pojištění? V této situaci se v placení pojištění nic nemění. Jako pěstoun jste ve vztahu k úřadu práce v pozici zaměstnance Celý dotaz a odpověď »

Jaká je výše zdravotního a sociálního pojištění, které bude hradit měsíčně stát při mém předdůchodu?

Otázka: Dobrý den. Chci se zeptat, jaká je výše zdravotního a sociálního pojištění které bude hradit měsíčně stát při mém předdůchodu. Nebo jak se to vypočítává. Příklad pro dnešek, měl bych dostávat ze svého účtu 8.700kč. Kolik mi bude hradit stát? Děkuji a zdravím. (redakčně neupravováno) Odpověď: Jaká je výše zdravotního a sociálního pojištění, které Celý dotaz a odpověď »

Mohu přestat podnikat ,neplatit sociální pojištění, zdravotní jenom minimum a vyčkat důchodového věku?

Otázka: Dobrý den, jsem OSVČ věk 57 let. Mám odpracováno 40 roků a 120 dnů. Mohu přestat podnikat ,neplatit sociální pojištění zdravotní jenom minimum a vyčkat důchodového věku nebo odejít do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Mohu přestat podnikat ,neplatit sociální pojištění, zdravotní jenom minimum a vyčkat důchodového věku? Ano, toto možné Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod OSVČ a zálohy zdravotního a sociálního pojištění

Otázka: Dobrý den, nárok na starobní důchod mám v listopadu 2019. Chtěla bych využít možnosti předdůchodu. V současné době jsem OSVČ a platím pojistné z minimálního stanoveného základu. Mé příjmy jsou však velice nízké, daňový základ cca 13 tis. Pokud budu mít souběh předdůchodu a dosavadní činnosti, budu muset platit sociální a zdravotní pojištění stále Celý dotaz a odpověď »

Mám invaliditu 1. stupně. Musí za mě platit zaměstnavatel zdravotní i sociální?

Otázka: Dobrý den, mám invaliditu 1. stupně. jsem zaměstnaná. Chci se zeptat, musí za mě platit zaměstnavatel zdravotní i sociální? Nebo jenom sociální? Děkuji . (redakčně neupravováno) Odpověď: Nadpis Zdravotnímu a sociálnímu pojištění důchodců se podrobně věnuji zde. Pokud vykonáváte činnost zakládající účast na zdravotním a sociálním pojištění, na povinnosti tyto pojištění odvádět váš invalidní Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchodce a hlášení DPP zdravotní pojišťovně

Otázka: Dobrý den. Syn pobírá ID 1. stupně, je evidován na ÚP. Včera podepsal smlouvu o provedení práce. Musí tuto změnu hlásit zdravotní pojišťovně, když zdravotní pojištění je hrazeno “z důchodu” a v rámci dohody si asi více jak 10 tis. nevydělá? (redakčně neupravováno) Odpověď: Invalidní důchodce a hlášení DPP zdravotní pojišťovně Ne, váš syn Celý dotaz a odpověď »

Proč bych měl zdravotní pojišťovně hlásit pobírání důchodu?

Otázka: Dobrý den, budu pobírat nyní od února 2018 invalidní důchod prvníh stupně. Zajímalo by mě, jeslti musím tuto skutečnost oznámit zdravotní pojištovně? Případně proč by tomu tak mělo být, jestliže jsem zároveň zaměstnán, sice na poloviční úvazek, ale zdravotní pojištění za mě platí zaměstnavatel. Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Proč bych měl zdravotní pojišťovně hlásit Celý dotaz a odpověď »

Může se starobní důchodce evidovat na úřadu práce?

Otázka: Dobrý den, jsem pracující důchodce a firma mi dala výpověď z pracovního poměru z organizačních důvodů. Chtěl bych si najít jinou práci. Můžu se nechat zaevidovat na úřadu práce a pokud ano, jaké jsou možnosti, nároky, atd. Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Může se starobní důchodce evidovat na úřadu práce? I když je to neobvyklé, Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a placení zdravotního pojištění z dohody o pracovní činnosti

Otázka: Dohoda o pracovní činnosti při současném čerpání předdůchodu Dobrý den, nárok na starobní důchod mi vznikne v dubnu 2022. Aktuálně čerpám téměř pětiletý předdůchod a současně si platím měsíčně minimální dobrovolné důchodové pojištění proto, abych si zajistil prodloužení doby pojištění pro výpočet výše důchodu i za období čerpání předdůchodu. Od 1.1.2018 budu mít nově Celý dotaz a odpověď »

Platby pojištění OSVČ po vzniku nároku na starobní důchod

Otázka: Dobrý den, mám odchod do starobního důchodu k 3. 7. 2017, o důchod jsem zažádal v listopadu 2017 se zpětnou platností. Avšak do nynějška (prosinec 2017) platím zdravotní a sociální pojištění (jsem OSVČ). Zřejmě bych měl nyní tyto platby ukončit. Ptám se, jak se zhodnotí platba sociálního a zdravotního pojištění po 3. 7. 2017, Celý dotaz a odpověď »

Bude souběh starobního důchodu a řádného platu mít nějaký vliv na daně a zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Pracuji jako učitelka a chci dokončit tento školní rok 2017/2018 v práci. Zároveň mám nárok od 18. ledna 2018 pobírat starobní důchod a chci o něj od toho data i požádat. Na různých stránkách čtu různé informace, nevím nakolik jsou přesné. – Stačí, když pouze zaměstnavateli oznámím, že začnu pobírat starobní důchod a vyžádám Celý dotaz a odpověď »

Když mě po uznání invalidity III. stupně vyřadí z úřadu práce, kdo bude platit zdravotní pojištění?

Otázka: jsem již několik let na uřadu práce.je mi 52 let a z duvodu vážné nemoci mi byl posudkovou komisí stanovena invalitida 3.stupně.ale já na duchod nemám nárok z duvodu neodpracovaných let.nemuže mě uřad práce vyloučit z evidence?jedná se mi o to,kdo by pak za mě platil zdravotní pojištění.doted to platí uřad práce.děkuji moc za Celý dotaz a odpověď »

Mohu jako pracující starobní důchodce požádat o vrácení zdravotního pojištění?

Otázka: Dobrý den, slyšel jsem, že jako pracující starobní důchodce mohu požádat o vrácení stržené částky zdravotního pojištění, které za mne zaplatil zaměstnavatel, protože za mne platí zdravotní pojištění stát. Je to pravda? (redakčně neupravováno) Odpověď: Mohu jako pracující starobní důchodce požádat o vrácení zdravotního pojištění? Ne, není to pravda. Zdravotní i sociální pojištění hradí Celý dotaz a odpověď »

Výsluhový příspěvek a zdravotní a sociální pojištění

Otázka: Dobrý den. Ještě nemám důchodový věk, je mi 57 let a výsluhový příspěvek 22000Kč. Musím se po rozvázání prac. poměru přihlásit na úřadu práce? A musím hradit sociální a zdravotní pojištění? Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Výsluhový příspěvek a zdravotní a sociální pojištění Pobírání výsluhového příspěvku nezakládá účast na zdravotním ani na sociálním Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a zdravotní pojištění u OSVČ a zaměstnance

Otázka: Dobrý den, měl bych dotazy ohledně vyplácení předdůchodu: 1) Když budu OSVČ, budu měsíčně platit zálohy na zdravotní pojištění a např. v 6/2018 požádám o výplatu předdůchodu, bude tyto zálohy za mě hradit ČSSZ (ve stejné výši)? 2) Pokud budu jako OSVČ odevzdávat daňové přiznání vč. přehledů na ČSSZ a ZP, vše proběhne standardně, Celý dotaz a odpověď »

Budu zaměstnaná za minimální mzdu. Z jaké částky se bude odvádět zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Pobírám ID I.stupně,budu zaměstnaná na prac.smlouvu na plný úvazek za minimální mzdu,z jaké výše výdělku za mne zaměstnavatel bude odvádět zdravotní a sociální pojištění ? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Budu zaměstnaná za minimální mzdu. Z jaké částky se bude odvádět zdravotní a sociální pojištění? Zdravotní i sociální pojištění bude odváděno z částky, kterou si Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a vyřazení z evidence úřadu práce

Otázka: Od července 2016 jsem v předdúchodu,který také od tohoto termínu pobírám.Zároveň jsem od tohoto termínu v evidenci úřadu práce v Brně.Mělo by vliv na výpočet starobního důchodu (až by přišel čas) to, když bych se nechal z evidence úřadu vyřadit ??? Jak by to bylo s placením zdravotního pojištění ??? (redakčně neupravováno) Odpověď: Předdůchod Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a placení pojištění na Slovensku jako OSVČ

Otázka: jak to bude,když odejdu do předdůchodu v ČR a budu podnikat na živn,list v SR,budu muset platit zdr.a cos.poj.?(v ČR předdůchodce v SR podnikatel)děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Předdůchod a placení pojištění na Slovensku jako OSVČ Pobírání předdůchodu nemá v Česku vliv na povinnost platit zdravotní a sociální pojištění OSVČ. Předpokládám, že na Slovensku to Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchodce a DPČ: Jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním?

Otázka: Dobrý den. Mám částečný invalidní důchod II.stupně.Jsem nyní vedena 2 měsíce na ÚP.Nyní se mi nabízí možnost pracovat na zkrác.úvazek na DPČ.-Jak je to v tomto případě se sociálním a zdravotním pojištěním?Musím platit odvody?A bylo by pro mě výhodnější pracovat na DPČ nebo DPP? Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Invalidní důchodce a DPČ: Celý dotaz a odpověď »

Minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění u pracujícího invalidního důchodce

Otázka: Dobrý den, můj dospělý syn má přiznanou invaliditu III. stupně a pobírá invalidní důchod. Příležitostně si “přivydělává” a nyní má uzavřenou DPČ. Hrubou mzdu má kolem 4000 Kč. Zaměstnavatel mu ze mzdy strhává sociální i zdravotní pojištění. U zdravotního pojištění dosti velkou sumu – dopočet. Je to tak v pořádku? Myslela jsem, že zdravotní Celý dotaz a odpověď »

Placení zdravotního a sociálního pojištění při péči o dceru po končení pracovního poměru

Otázka: Dobrý den, jsem ID 1.st, na dceru (16 let) pobírám příspěvek na péči a jsem zaměstnaná na DPP u jednoho zaměstnavatele a u dalšího zaměstnavatele na zkrácený úvazek – pracovní smlouva. U obou zaměstnavatelů pracuji pár hodin týdně – dle potřeby. Nyní mi zaměstnavatel, kde mám pracovní smlouvu, oznámil, že od 7/2017 budu mít Celý dotaz a odpověď »

Pojištění a nemocenská invalidního důchodce

Otázka: Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3.stupně, chtěla bych se prosím zeptat, nastoupila jsem do práce na dobu neurčitou, pracovní činnost činí 25 hodin týdně. Při zhoršení zdravotního stavu bych šla na nemocenskou. Platí mi zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění. A nebo to platí za mě stát. Bylo mi řečeno, že kdybych šla na 15 Celý dotaz a odpověď »

Mám VZP hlásit, že jsem na úřadu práce?

Otázka: Dobrý den mám invalidní důchod druhého stupně.Ze zdravotních důvodů jsem skončil v páci a hlásil jsem se na pracovním úřadě.Musím toto ohlásit na vzp.Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Mám VZP hlásit, že jsem na úřadu práce? Ne, to, že jste v evidenci úřadu práce VZP hlásit nemusíte. VZP to zjistí sama.

Jsem v předčasném důchodu a chci nějakou dobu ještě pracovat v Rakousku

Otázka: Jsem v předčasném důchodu a chci nějakou dobu ještě pracovat v Rakousku. Kde mám platit zdravotní a sociální pojištění? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Jsem v předčasném důchodu a chci nějakou dobu ještě pracovat v Rakousku V případě zaměstnání v jiném členském státě EU budete účasten pojištění v dané zemi, tj. v Rakousku. Ve vztahu Celý dotaz a odpověď »

Je občan, který nemá nárok na výplatu invalidního důchodu 1. stupně zdravotně pojištěný?

Otázka: Občan, věk 36 roků, je v invalidním důchodu 1. stupně , ale nepobírá žádný důchod, protože nikdy nepracoval. Posledních 14 let byl hlášený na úřadu práce, kde byl již vyřazený z evidence. Bude za něj stát hradit pojistné na zdravotní pojištění? Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Je občan, který nemá nárok na výplatu invalidního důchodu Celý dotaz a odpověď »

Je řešení být těsně před důchodem v domácnosti a platit si sama zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Dobrý den, do důchodu bych měla jít 28.4.2019, chtěla bych odejít do SD dříve, ale zjistila jsem, že dobrovolné pojištění snížení předčasného důchodu neřeší, bylo by řešením, abych zůstala ” v domácnosti” a platila si sama zdravotní a sociální. pojištění a o SD požádala v řádném termínu? Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Je Celý dotaz a odpověď »

Podnikání při předdůchodu a zdravotní a sociální pojištění

Otázka: Dobrý den v dubnu 2017 začínám čerpat čtyřletý předdůchod. Současně se čtyřletým čerpáním předdůchodu mám v úmyslu také provozovat podnikatelskou činnost jako jediný zdroj příjmů. V této souvislosti prosím o zodpovězení následujících čtyř otázek: 1. Mohu při si při podání žádosti o starobní důchod požádat o vyloučení příjmů z této čtyřleté podnikatelské činnosti? 2. Celý dotaz a odpověď »

Jsem v invalidním důchod. Pokud se odhlásím z úřadu práce, jakou částku sociálního pojištění budu odvádět?

Otázka: Dobrý den ,od květen 2015 jsem v ID 1.stupně , současně tedy jsem na ÚP , zajímá mě odhlášení z ÚP pokud se odhlásím ,jakou částku sociálního pojištění budu odvádět a případně jak toto a kde vyřizovat , také mě zajímá – zdravotní pojištění je placeno a zůstane tak ? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Celý dotaz a odpověď »

Kdy žádat o invalidní důchod, když mi v dubnu končí podpůrčí doba nemocenské?

Otázka: Dobrý den, od října 2015 pobírám nemocenské dávky. Již dvakrát jsem si žádala o prodloužení výplaty nemocenské po uplynutí podpůrčí doby. Nyní mi byla tato doba prodloužena do 25.4. Rozhodla jsem se, že si zažádám o invalidní důchod, ale zároveň bych se ráda vrátila do zaměstnání, alespoň na částečný úvazek. Jelikož mě čekají ještě Celý dotaz a odpověď »

Musím se po snížení invalidního důchodu přihlásit na úřad práce?

Otázka: Dobrý den,manžel pobíral invalidní důchod 3.stupně a nyní mu byl snížen na stupeň 2.Musí se hlásit na pracovní úřad? (redakčně neupravováno) Odpověď: Musím se po snížení invalidního důchodu přihlásit na úřad práce? Váš manžel se do evidence úřadu práce registrovat nemusí (stejně jako každý jiný občan bez zaměstnání), ale pak nebude “sociálně pojištěný”. Evidence Celý dotaz a odpověď »

Kdo platí zdravotní pojištění pracujícímu důchodci?

Otázka: Kdo platí zdravotní pojištění pracujícímu důchodci ? (redakčně neupravováno) Odpověď: Kdo platí zdravotní pojištění pracujícímu důchodci? Za pracujícího důchodce platí, stejně jako za každého jiného zaměstnance, zdravotní pojištění jeho zaměstnavatel. To, že jsou poživatelé důchodů tvz. stáními pojištěnci, nic nemění na tom, že z výdělečné činnosti, která zakládá účast na pojištění, musí být pojištění Celý dotaz a odpověď »

Pobírám invalidní důchod a bude prodávat své výrobky. Budu podnikat?

Otázka: Dobrý den, pobírám invalidní důchod 3.stupně a studuji VŠ. Chtěl bych si přivydělat prodejem vlastních výrobků. Je v mém případě nutné zažádat o živnostenský list a provozovat činnost jako osvč? Je nutné takovou činost někde hlásit, nebo si do určité výše příjmu mohu přivydělat, např prodejem výrobků přes internet (uvažuji o založení e-shopu pokud Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a přivýdělek bez placení zdravotního a sociálního pojištění

Otázka: Mám v úmyslu využít předdůchod od 05/2017. Naskytla se mi možnost přivýdělku. Je možno uzavřít běžnou smlouvu na dobu určitou bez odvodu zdravotního i sociálního pojištění nebo nějakou formu dohody o pracovní činnosti? Daň z příjmu předpokládám hradit podle skutečného příjmu. (redakčně neupravováno) Odpověď: Předdůchod a přivýdělek bez placení zdravotního a sociálního pojištění Pobírání Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní pojištění v Německu a pobírání sirotčího důchodu

Otázka: Dobrý den Může syn pobírat sirotčí důchod z české republiky když ho plně odhlásit ze zdravotní pojišťovny a přihlásím na pojišťovnu v Německu? Nebo tím nárok na sirotčí důchod zaniká. Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Zdravotní pojištění v Německu a pobírání sirotčího důchodu Zdravotní pojištění nijak se sirotčím důchodem nesouvisí. Pokud váš syn Celý dotaz a odpověď »

Poměrný starobní důchod a zdravotní pojištění

Otázka: Dobrý den, již jsem Vás žádala o radu, bohužel se moje věc nikam neposunula. Chtěla bych tedy ještě poradit. Žádost o důchod byla zamítnuta (nedostatek odpracovaných let – byla jsem v domácnosti). Ve vyjádření ČSSZ je odstavec, kterému moc nerozumím. Mohl byste mi ho vysvětlit? Kvůli tomuto odstavci mě odmítli na pobočce VZP – Celý dotaz a odpověď »

Nebudu muset platit sociální a zdravotní jen jako vedlejší?

Otázka: Pujdu do predcasnepredcasneho duchodu o 2 roky.V duchodu budu pracovat jako 0SVC rocni vydelek do 300 000 po odecteni pausalu 80 % budu mit prijem 60 000 .Nebudu muset platit soc.a zdravotni jen jako vedlejsi? (redakčně neupravováno) Odpověď: Nebudu muset platit sociální a zdravotní jen jako vedlejší? Možnosti výkonu samostatné výdělečné činnosti v předčasném Celý dotaz a odpověď »

Můžu si sám platit zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Dobrý den, prosím o radu. Chci ukončit zaměstnání, kde za mne zaměstnavatel odvodí měsíčně na zdav.pojištění 900,- kč a na soc. pojištění 1.300,- kč Bylo by možné po ukončení zaměstnání platit tyto částky za sebe ze svých úspor, do doby řádného starobního důchodu ? (jedná se o 3 roky) děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Můžu Celý dotaz a odpověď »

Byl jsem uznán invalidní ve III. stupni, ale nemám nárok na důchod. Jsem zdravotně s sociálně pojištěný?

Otázka: Lékařskou posudkovou komisí mi byl přiznán invalidní důchod – III. stupeň. Jsem zároveň držitelem ZTP/PP.Z důvodu nesplnění podmínek pro vyplácení invalidního důchodu/ nezaplacení soc. pojištění/ mi není důchod vyplácen. Ačkoliv jsem se na OSSZ ptal, co vše mám pro vyřešení mé situace udělat, byl jsem však hrubým způsobem odbyt. Chci se přihlásit k dodatečnému Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a příjem z pronájmu

Otázka: Chci jít do předčasného důchodu, podmínky splňuji. Mám příjmy z pronájmu přesahující 62000 ročně. Nemám na to živn. list, nejsem v tomto ohledu podnikatel. Podávám samozřejmě daň. přiznání a tuto částku daním. Budu spadat do okruhu osob, za které stát platí zdrav. pojištění, nebo si jej kvůli tomuto příjmu budu muset platit dále, čili Celý dotaz a odpověď »

Pobírám invalidní důchod a skončil mi pracovní poměr. Budu mít nárok na podporu?

Otázka: Dobrý den. Dne 20.2.2016 mi skončila PN a k tomuto datu mi skončil i pracovní poměr, který jsem ukončila dohodou. Od 21.2.2016 mi byl přiznán invalidní důchod prvního stupně. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? A jak budu hradit zdravotní, sociální a důchodové pojištění? Děkuji za odpověď. Odpověď: Pobírám invalidní důchod a skončil mi Celý dotaz a odpověď »

Kdo platí sociální a zdravotní pojištění při 3. stupni invalidního důchodu, když mám možnost si přivydělat brigádou?

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, kdo platí sociální a zdravotní pojištění při 3. stupni invalidního důchodu, když mám možnost si přivydělat brigádou? Děkuji. Odpověď: Kdo platí sociální a zdravotní pojištění při 3. stupni invalidního důchodu, když mám možnost si přivydělat brigádou? “Brigáda” není pojem, se kterým by pracoval zákon o důchodovém pojištění Celý dotaz a odpověď »

Budu mít v budoucnu vyšší/nižší starobní důchod v případě pobírání invalidního důchodu 1. stupně?

Otázka: Dobrý den, jak se prosím změní výše mého příjmu v případě, že mi bude přiznán inv. důchod 1. stupně? Mám tím na mysli výši mého současného platu, kdy jsem zaměstnanec s hrubou měsíční mzdou 25 000,- Kč. Má tento přiznaný důchod nějaký vliv na daňové odpočty, zdravotní/sociální pojištění? Budu mít v budoucnu vyšší/nižší starobní Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní pojištění po konci pobírání vdovského důchodu

Otázka: Dobrý den, má sestra pobírala vdovský důchod, jelikož pečovala o dceru studentku a sama neměla žádný příjem. Sestra ale utrpěla náhlou cévní mozkovou příhodu v září minulého roku. Od té doby je hospitalizována ve zdravotnických zařízeních ve vážném stavu. Jelikož její dcera dovršila 26 let věku a v prosinci ukončila studium, bylo nám řečeno, Celý dotaz a odpověď »

Nemám nárok na starobní důchod. Mám nárok být zdravotně pojištěna na manžela, který důchod pobírá?

Otázka: Nedosáhla jsem na vlastní důchod. Dnes je mi 62 let a proto si musím zdravotní pojištění platit sama. Mám nárok být zdravotně pojištěna na manžela, který důchod pobírá? Odpověď: Nemám nárok na starobní důchod. Mám nárok být zdravotně pojištěna na manžela, který důchod pobírá? Na podobný dotaz jsem odpovídal zde. Pokud jste tedy již Celý dotaz a odpověď »

Když nebudu mít potřebnou dobu pojištění na starobní důchod, bude mě vyplacen i nadále invalidní důchod?

Otázka: Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně jsem v evidenci úřadu práce vice než 12 let a zatím jsem nenašla žádnou vhodnou práci. V případě odhlášení se z úřadu práce musím si sama platit zdravotní pojištění, nebo jaké mám povinnosti ke své zdravotní pojišťovně. A ještě prosím o jeden dotaz. Když nebudu mít potřebnou Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod, zaměstnání a placení zdravotního pojištění

Otázka: Dobrý den, mám přiznaný předdůchod od 1.7.2015, 2 roky před termínem starobního důchodu. Dosud jsem v zaměstnaneckém poměru. Mám nárok na úhradu zdravotního pojištění státem? Zatím mi toto nikdo neuměl odpovědět, přesto, že si mohu v předdůchodu neomezeně vydělávat. Děkuji. Odpověď: Předdůchod, zaměstnání a placení zdravotního pojištění Osoba, která pobírá předdůchod od své penzijní Celý dotaz a odpověď »

Podnikající a pracující invalidní důchodce. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Dobrý den. Mám takový složitý dotaz. Jsem ID st. 1 Mam živnostenský list na pol. úvazek a navíc ještě od září nastupuji do práce na zkráceny úvazek. Zajímalo by mě, kdo bude platit zdravotní a sociální? Já nebo můj novy zaměstnavatel? Odpověď: Podnikající a pracující invalidní důchodce. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění? Vzhledem Celý dotaz a odpověď »

Komu oznámit, že jsem ve starobním důchodu?

Otázka: Na které instituce nebo komu jsem povinna oznámit, že jsem ve starobním důchodu? Odpověď: Komu oznámit, že jsem ve starobním důchodu? Jediná instituce, na kterou jste povinna nahlásit pobírání důchodu je vaše zdravotní pojišťovna. Tuto povinnost sice málokdo plní a zdravotní pojišťovny se vše většinou ověřují sami, ale tato povinnost je vám skutečně dána.

Předdůchod, zaměstnání a zdravotní a sociální pojištění

Otázka: Dobrý den. Je mi 58 let a v současnosti jsem evidován na uřadu práce. Zajímalo by mne pokud bych šel do předdůchodu a našel si zaměstnání, jestli by zdravotní a sociální pojištění za mne odváděl stát nebo zaměstnavatel. Omlouvám se jestli už tato odpověď padla ale polopatickou jsem nenašel. Hezký den. Odpověď: Předdůchod, zaměstnání Celý dotaz a odpověď »

Dohoda o pracovní činnosti: Kdy se platí zdravotní?

Otázka: Dobrý den, chtěl bych se dotázat, jak je to v kombinaci 1. stupeň OZP a brigády (DPČ). Jakou částku si mohu měsíčně vydělat abych nemusel platit zdravotní pojištění? Vím, že dříve to bylo omezeno a po přesažení hranice si pojistitel platil zdravotní pojištění sám, ale současnou úpravu se mi nedaří dohledat. Děkuji za odpověď. Celý dotaz a odpověď »

Vdovský důchod a zdravotní a sociální pojištění

Otázka: Dobrý den, pokud mamka od roku 2006 pobírá vdovský důchod a sestře tento tok 2015 končí sirotčí důchod, jaké jsou k tomu další postupy? Mamka si měla po celou dobu platit zdravotní a sociální nebo to za ní platí stát? Děkuji. Odpověď: Vdovský důchod a zdravotní a sociální pojištění Nevím přesně jaké další postupy Celý dotaz a odpověď »

Daň, zdravotní a sociální pojištění u dohody o provedení práce invalidního důchodce

Otázka: Mám invalidní 3. stupně a chci pracovat na dohodu o provedení práce s výdělkem 3000 korun měsíčně. Jaké a kolik budu platit sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu. Děkuji. Odpověď: Daň, zdravotní a sociální pojištění u dohody o provedení práce invalidního důchodce Odvody jsou u zaměstnaného invalidního důchodce stejné jako u každého Celý dotaz a odpověď »

Když vdova nepracuje, musí si platit zdravotní pojištění?

Otázka: Pobírám vdovský a sirotčí důchod a nemám práci, chtěla jsem se zeptat, jestli si musím platit zdravotní pojištění, když nejsem na úřadu práce? Odpověď: Když vdova nepracuje, musí si platit zdravotní pojištění? Zdravotně pojištěný je poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému, tedy i vy jako poživatelka vdovského důchodu. Platit zdravotní pojištění si tedy Celý dotaz a odpověď »

Platí pracující invalidní důchodce zdravotní pojištění z minimální mzdy?

Otázka: Jsem invalidní v 1. stupni, chtěla bych se zeptat, když nastoupím do práce na poloviční úvazek, odvádí se mi zdravotní pojištění z výdělku nebo z min. mzdy? Popř. co musím splňovat? Děkuji. Odpověď: Platí pracující invalidní důchodce zdravotní pojištění z minimální mzdy? V případě, že jste byla uznaná invalidní, nemusí váš zaměstnavatel odvádět zdravotní pojištění Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchodce jako OSVČ: Kolik procent bych odváděla na zdravotním a sociálním pojištění?

Otázka: Dobrý den, pobírám invalidní důchod 1. stupně a chci začít podnikat jako OSVČ. Kolik procent bych odváděla na zdravotním a sociálním pojištění? Jaká je hranice výdělku kdy nemusím platit sociální. Děkuji. Odpověď: Invalidní důchodce jako OSVČ: Kolik procent bych odváděla na zdravotním a sociálním pojištění? Tzv. rozhodná částka činí v roce 2015 63.865 Kč. Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod a zdravotní pojištění

Otázka: Dobrý den, jsem zaměstnaná na 7 hod. denně na dobu neurčitou. Současně pobírám invalidní důchod 1. stupně. Kdo mi má platit zdravotní pojištění. Platí mi je zaměstnavatel, ale nevím, jestli by neměl mít nějakou slevu, když jsem pojištěná od státu. Mám si také vyzvednout nějaký průkaz? TP, OZP, nic mi neřekli, jen poslali výměr Celý dotaz a odpověď »

Kolik hodin denně pracovat, abych byla pojištěná?

Otázka: Dobrý den, byl mi přiznán ID 2.  stupně. Momentálně jsem vedena na ÚP. Chtěla jsem se poptat na to, kdy bych byla vyškrtnuta z ÚP, tak kolik hodin denně musím odpracovat, abych měla vše, co se týká daní a pojištění v pořádku? Nebo jinak řečeno, kolik hodin v tom jednom dni mi kryje invalidní Celý dotaz a odpověď »

Když budu v důchodu pracovat, budu platit sociální a zdravotní pojištění?

Otázka: Když budu v důchodu pracovat, budu platit sociální a zdravotní pojištění? Odpověď: Když budu v důchodu pracovat, budu platit sociální a zdravotní pojištění? Ano, odchodem do starobního důchodu se platby na zdravotní a sociální pojištění zaměstnance nemění. Zaměstnavatel vám tedy bude strhávat stejné odvody jako v době před přiznáním důchodu. Po 360 dnech sociálně pojištěné Celý dotaz a odpověď »

Mám zdravotní pojišťovně nahlásit pobírání invalidního důchodu?

Otázka: Dobrý den, můj dotaz je mířen k oblasti zdravotního pojištění a to zda se musím hlásit své pojišťovně přiznání invalidního důchodu 1. st. i v případě, že jsem prozatím evidovaná na ÚP (3 měsíce). Děkuji za odpověď. Odpověď: Mám zdravotní pojišťovně nahlásit pobírání invalidního důchodu? V drtivé většině případů si to, že občan pobírá Celý dotaz a odpověď »

Placení zdravotního a sociálního pojištění u podnikajícího důchodce

Otázka: Dobrý den, pokud jako důchodkyně si vyřídím živnostenský list a budu podnikat, tak musím si udělat daňové přiznání. Není mně jasné, zda musím platit sociální a zdravotní pojištění? Nejspíš to bude záviset od výdělku. Děkuji předem za odpověď. Odpověď: Placení zdravotního a sociálního pojištění u podnikajícího důchodce V prvním roce podnikání nebudete muset platit Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod a zdravotní pojištění

Otázka: Dobrý den, od 1. 7. 2014 jsem v předdůchodu a zároveň v evidenci úřadu práce. (nemám přivýdělek a ani nemám invalidní stupeň) V případě, že se z evidence odhlásím, kdo za mě bude platit zdravotní pojištění, nebo to si budu hradit sama? Děkuji za odpověď. Odpověď: Předdůchod a zdravotní pojištění V případě, že pobíráte Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod I. stupně – podnikání jako OSVČ

Otázka: Dobrý den, mám invaliditu prvního stupně, uvažuji o živnostenském listu na vedlejší výdělečnou činnost a chtěla bych se zeptat, jak je to v tomto případě s placením sociálního a zdravotního pojištění? Děkuji za odpověď. Odpověď: Invalidní důchod I. stupně – podnikání jako OSVČ Jak správně píšete, samostatnou výdělečnou činnost byste vykonávala jako vedlejší. Toto Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod 3. stupně a zdravotní a sociální pojištění

Otázka: Dobrý den, byl mi přiznán 3. stupeň invalidity, koncem března mi bude ukončena nemocenská a současně se zaměstnavatelem jsme dohodnuti na ukončení pracovního poměru. Prosím o odpověď, zda je vhodné do dohody o ukončení pracovního poměru uvést i důvod (dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav) pro případ, že by mi za rok byl důchod odebrán (pro Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní a sociální pojištění u invalidního důchodce

Otázka: Prosím, mám invalidní důchod 1. stupně a nepracuji. Musím si platit zdravotní a sociální pojištění? Děkuji. Odpověď: Zdravotní a sociální pojištění u invalidního důchodce Zdravotně pojištěný je každý poživatel důchodu z českého důchodového systému, tedy i vy s 1. stupněm invalidního důchodu. Sociálně pojištěná nejste, platit sociální pojištění v tomto případě však není povinné. Celý dotaz a odpověď »

Platí stát zdravotní pojištění, když není nárok na důchod?

Otázka: Dobrý den. V dnešní době (pokud ještě není důchod přiznaný) jsem pro potřeby zdravotního pojištění považovaná jako důchodce či samoplátce (nepracuji)? Jak bude ze zdravotním pojištěním, když doba potřebná pro přiznaní důchodu nebude stačit? Děkuji. Odpověď: Platí stát zdravotní pojištění, když není nárok na důchod? Podle zákona o veřejném zdravotním pojištění jsou za osoby, Celý dotaz a odpověď »

Proč pracující důchodce platí zdravotní i sociální pojištění?

Otázka: Jsem pracující důchodce a platím pojištění sociální i zdravotní. Proč, když za důchodce toto platí stát? Odpověď: Proč pracující důchodce platí zdravotní i sociální pojištění? Odpověď na váš dotaz je prostá: protože to tak říká zákon. Placení zdravotního i sociální pojištění je povinné u činností (zaměstnání), které jsou stanoveny zákonem a ani v zákoně Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní a sociální pojištění u zaměstnaného invalidního důchodce

Otázka: Pobírám od roku 2010 invalidní důchodu pro invaliditu 1.st. Kolik si mohu přivydělat? Nejsem vedena na ÚP. Jak by to bylo se zdravotním a sociálním zabezpečením? Děkuji za odpověď. Odpověď: Zdravotní a sociální pojištění u zaměstnaného invalidního důchodce Přivýdělek k jakémukoliv stupni invalidity není nikterak omezen. Pokud myslíte, jak by to bylo se zdravotním a Celý dotaz a odpověď »

Nebyl přiznán invalidní důchod. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Manželce nebyl přiznán invalidní důchod (invalidita 3 st.) pro nesplnění podmínky placení sociálního pojištění. Je nutno se opět přihlásit na pracovní úřad? Kdo platí sociální a zdravotní pojištění v tomto případě? Děkuji za odpověď. Odpověď: Nebyl přiznán invalidní důchod. Kdo platí zdravotní a sociální pojištění? Vaše manželka byla uznána invalidní, nevznikl jí však nárok Celý dotaz a odpověď »

Předdůchod, výdělečná činnost a zdravotní pojištění

Otázka: Pokud pobírám předdůchod, kde za mne zdravotní pojištění platí stát a zároveň jsem zaměstnán, jak je to s výší zdravotního pojištění z vydělaných peněz? Odpověď: Předdůchod, výdělečná činnost a zdravotní pojištění Z výdělečné činnosti musí být odváděno zdravotní pojištění stejně jako u každého jiného zaměstnance. Pobírání předdůchodu na toto nemá žádný vliv.

Evidence na úřadu práce a zdravotní a sociální pojištění u invalidního důchodce

Otázka: Dobrý den, jsem na úřadu práce v evidenci a mám invalidní důchod prvního stupně. Můžu se odhlásit? A kdo za mě platí zdravotní a sociální, když nebudu na úřadu práce a ani nebudu vykonávat žádnou výdělečnou činnost? Děkuji za odpověď. Odpověď: Evidence na úřadu práce a zdravotní a sociální pojištění u invalidního důchodce Protože Celý dotaz a odpověď »

Kdo platí zdravotní pojištění u invalidního důchodce?

Otázka: Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdo bude platit zdravotní pojištění držiteli invalidního důchodu 1. stupně, pokud nebude pracovat a zůstane doma a nebude ani na úřadu práce? Děkuji za odpověď. Odpověď: Kdo platí zdravotní pojištění u invalidního důchodce? Poživatel jakéhokoliv důchodu z českého důchodového systému je tzv. státním pojištěncem a zdravotní pojištění za Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod pro 22letého chlapce

Otázka: Dobrý den, mám 22letého syna, nyní dostudoval. Vzhledem ke zdravotnímu stavu mu byl přiznán invalidní důchod 1 stupně od května 2013. V jaké výši ho bude pobírat, když dosud nepracoval? Dále mě zajímá, jak je to se zdravotním a sociálním pojištěním, kde je třeba se nahlásit. Nyní má vzhledem k ukončení studia nárok ještě Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod a placení záloh na zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ

Otázka: Byl mi přiznán invalidní důchod 1. stupně a chci si přivydělávat na OSVČ, ale příjem bude nepravidelný. Musím si platit sociální a zdravotní zálohově měsíčně, nebo až v ročním vyúčtování podle výdělku? Děkuji za odpověď. Odpověď: Invalidní důchod a placení záloh na zdravotní a sociální pojištění jako OSVČ Jakým způsobem je postupováno při podnikání Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní a sociální pojištění při částečném invalidním důchodu

Otázka: Jak se platí sociální a zdravotní pojištění při částečném invalidním důchodu, pokud bych již nikde nepracoval? Odpověď: Zdravotní a sociální pojištění při částečném invalidním důchodu Poživatel invalidity prvního nebo druhého stupně (dříve částečného invalidního důchodu) je pojištěn pouze zdravotně. Aby byl pojištěn i sociálně musí pracovat, být veden v evidenci úřadu práce (podrobněji zde) nebo Celý dotaz a odpověď »

Zaměstnání v zahraničí a potřebná doba pojištění

Otázka: Dobrý den, 8 let jsem pracovala v zahraničí, 2 roky v Anglii jako au-pair, zbývající roky v hotelu, kde jsem obdržela zápočtový list. Chtěla bych se zeptat, zda se mi tyto roky budou započítávat do důchodu? Jestli ne, je možné si tyto roky doplatit? Co se vlastně doplácí, jen zdravotní a sociální ne? Byla Celý dotaz a odpověď »

Oznámení přiznání důchodu zdravotní pojišťovně

Otázka: Dobrý den, byl mi přiznán invalidní důchod 3. stupně. Musím to sám oznámit zdravotní pojišťovně, aby za mě platila pojištění nebo je to automatické? Děkuji. Odpověď: Oznámení přiznání důchodu zdravotní pojišťovně Každý pojištěnec, který má být zařazen mezi osoby, za které je plátcem pojistného na zdravotní pojištění stát, má povinnost tuto skutečnost své zdravotní Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní pojištění při dosažení důchodového věku a chybějící době pojištění

Otázka: Dobrý den, manželka dosáhne důchodového věku 09.2013, ale nemá potřebnou dobu pojištění. Schází ji 5 let. Je možné zažádat o předdůchod, resp. dosažením důchodového věku bez nároku na starobní důchod přebírá zdravotní pojištění stát? Děkuji. Odpověď: Zdravotní pojištění při dosažení důchodového věku a chybějící době pojištění Předdůchod je pouze formou čerpání naspořených peněz od Celý dotaz a odpověď »