Budu pobírat předdůchod: Musím si vyřídit se zdravotní pojišťovnou, že nemusím platit zdravotní pojištění?

Otázka:

1. od 8/23 budu pobírat předdůchod: musím si vyřídit se zdravotní pojiˇšťovnou že nemusím platrit zdravotní pojištění? nebo se to dozví automaticky od ČSSZ? 2. nárok na starobní důchod v ČR mám v 10/2026, budu žádat o důchod s mezinárodním prvkem, žila a pracovala jsem na Slovensku. Když mi podle slovenských zákonů přináleží starobní důchod od 8/2025 a musím požádat v ČR, kdy tak můžu udělat , vzhledem na dobu vyřizování a taky mě zajímá, jak to bude brát česká strana-že žádám o předčasný důchod? – to nechci, nebo když podám žádost v r. 2025 (dle slovenských zákonů) bude se mi vyřizovat pouze slovenská část a pak v r. 2026 česká část? děkuju za pomoc

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Budu pobírat předdůchod: Musím si vyřídit se zdravotní pojišťovnou, že nemusím platit zdravotní pojištění?

O začátku pobírání předdůchodu informuje zdravotní pojišťovnu i ČSSZ penzijní společnost. Vy tedy těmto institucím pobírání předdůchodu hlásit nemusíte.

Žádost o důchod je možné podat tři až čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání. V žádosti lze uvést, jaký důchod a z jaké země žádáte. Je tedy možné nejdříve na OSSZ sepsat žádost o důchod ze Slovenska a až následně o český důchod.