Do kdy jste zdravotně pojištěná, když už nejsem invalidní?

Otázka:

Dobrý den, pobírala jsem ID 1 st. a chodila do práce na zkrácený úvazek. Nyní mi byl důchod odejmut, bez mé přítomnosti k 19.2. O tomto mě vyrozuměli až o týden později. Zaměstnavatel mi chce dát výpověď, protože za mě nechce platit zdravotní pojištění, zaměstnává vždy jen invalidní důchodce. Znamená to tedy, že od 19.2. nemám hrazené zdravotní pojištění a mohu tedy vůbec pracovat, když ho zaměstnavatel nehradí? Chci podat námitku, jsem onko pacient, důchod mi byl snížen ze75% ihned na 1 st., na 35%, nyní o 10% snížen, ponechán na hlavní diagnozu 25%, můj stav se ale nezmenil, navíc jsem kvůli přetěžování a namáhání v péči dalšího odborného lékaře, revmatologa. Jak je tedy možné, že PL mi “vedlejší” diagnozy nepripočetla, když je stav stejný? Jinou překážku v práci nemám, ovšem výpověď mi zaměstnavatel bude prý bohužel muset dát. Pokud bych výpověď dostala, např. až v březnu, kdo za mne pojištění bude platit, musím si jej uhradit já, i když budu v pracovním poměru? Děkuji za odpověď na obě mé otázky.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Do kdy jste zdravotně pojištěná, když už nejsem invalidní?

Jak bude ČSSZ postupovat po oduznání invalidity, vysvětluji v závěru tohoto článku. Až do obdržení rozhodnutí o odejmutí invalidního důchodu, na kterém bude uvedeno datum, od kterého se vám invalidní důchod odnímá, jste poživatelkou invalidního důchodu a tudíž i zdravotně pojištěná. Nyní jste obdržela pouze posudek o invaliditě, což je podklad pro vydání rozhodnutí.

Zaměstnavatel samozřejmě nemůže jen tak ze své vůle říci, že nebude dovádět zdravotní pojištění. Dokud budete vykonávat výdělečnou činnost zakládající účast na pojištění, má  zaměstnavatel povinnost pojištění odvádět.

Posouzení zdravotního stavu hodnotit nemohu.