Zaměstnání, péče a neplacené volno

Otázka:

Dobrý den,
jsem zaměstnán na částečný úvazek a současně pečuji o osobu ve II.stupni a kryjí se mi tedy 2 doby pojištění. Zajímalo by mě jak je to se sociálním popř. zdravotním pojištění, když si v této situaci vezmu například 2 měsíce neplacené volno, aby se mi doba pojištění počítala do odpracované doby. Musím sdělovat někde že pečuji? Jak se nejlépe dohodnout se zaměstnavatelem? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání, péče a neplacené volno

O době a rozsahu péče rozhoduje OSSZ až po ukončení péče, příp. při uplatnění žádosti o důchod (tuto problematiku vysvětluji zde). Pokud budete mít neplacené volno, sociálně pojištěný ze zaměstnání nebudete, ale následně (po konci péče, příp. v souvislosti s žádostí o důchod) bude tato doba “pokryta” péčí na základě rozhodnutí OSSZ. U zdravotní pojišťovny se informujte, zda jste tam veden jak osoba pečující (tj. státní pojištěnec).

Pracovněprávním vztahům se v důchodové poradně nevěnuji, ale na neplaceném volnu se dle mého názoru nemůžete dohodnout lépe nebo hůře. Vy i zaměstnavatel se musíte na neplaceném volnu shodnout a pak o tom sepsat dohodu.