Status studenta a platba zdravotní a sociálního pojištění od září

Otázka:

Děkuji za již zodpovězené dotazy. Potřebovala bych však ještě radu pro svoji situaci. V září (ztrácím satatus studentky) bych se měla přihlásit naÚP jako uchazečka o práci ?(pravděpodobně by mě s mojí současnou diag. žádný závodní lékař k novému nástupu nepřijal). Pracovat bych chtěla, ale nemohu a tak, asi nesplním podmínku uchazeče o zaměstnání.OL mi vystaví potvrzení o mém zdrav. stavu , ale navím, zda se registrací na ÚP nedopouštím nějakého prohřešku. Potřebovala bych proto znát, jak to bude od září s platbou zdrav. a soc. pojištění. Předem děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Status studenta a platba zdravotní a sociálního pojištění od září

“Status studenta” je taková mantra, kterou používají asi všichni studenti, ale ve vztahu k sociálnímu pojištění nemá žádný význam. Sociálně pojištěná jste nebyla po celou dobu studia (od 1. 1. 2010 se pro hodnocení doby na starobní důchod studium nehodnotí), pouze se ke studiu přihlíží omezeně pro nárok na invalidní důchod a výpočet invalidního důchodu – vysvětluji v článku zde. Sociální pojištění za vás tedy dosud nikdo neplatil a nebude platit ani nadále.

Já se v důchodové poradně zabývám pouze důchody, nemohu vám radit s evidencí na ÚP, protože jejích podmínky neznám. Kdo je státním pojištěncem u zdravotního pojištění, má VZP přehledně popsáno zde.