Pokud bych musela platit zdravotní pojištění, mohla bych se jeho platbě vyhnout tím, že bych měla předdůchod?

Otázka:

Dobrý den.
Předčasný starobní důchod, dále PD mi byl přiznán (vypočten) bez výplaty k 31.12.2022, (kvůli chybě je stále přepočítáván) a nyní stále pracuji jako OSVČ na hlavní poměr. Protože se ve stále větší míře starám o maminku, snižuji své pracovní aktivity.
Nyní bych si chtěla nechat začít vyplácet PD, s tím že bych pracovala do limitu ( cca 97tis. ):
– Musela bych v takovém případě platit nějaké sociální pojištění ? případně jaké ?
– Musela bych platit nějaké zdravotní pojištění? Případně jaké?
– Pokud bych musela platit zdravotní pojištění, mohla bych se jeho platbě vyhnout tím, že bych si aktivovala (nechala vyplácet) současně předdůchod? Tedy, že bych pobírala předčasný důchodu, předdůchod a pracovala bych ještě jako OSVČ jako vedlejší činnost do limitu (cca 98 tis. ) současně?
– Mohu předdůchod nechat vyplácet (min na 24 měsíců) i když konec výplaty předběhne termín mého řádného důchodu, který je konec září 2025?
– Musím někde hlásit že činnost OSVČ bude vedlejší ??
Mnohokrát děkuji za odpovědˇ

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych musela platit zdravotní pojištění, mohla bych se jeho platbě vyhnout tím, že bych měla předdůchod?

Zdravotnímu a sociálnímu pojištění se věnuji v tomto článku. Pokud vám bude předčasný starobní důchod vyplácen, nejenže nemusíte platit sociální pojištění, vy ho ani platit nesmíte – nesmíte vykonávat výdělečnou činnost v rozsahu zakládajícím účast na sociálním pojištění. Zdravotní pojištění platit budete, pokud budete „v zisku“ a od výše výdělku se bude jeho výše odvíjet.

Ne, předdůchod vám ve vztahu k zdravotnímu pojištění k ničemu nebude – činnost vykonáváte jako vedlejší už z titulu přiznání předčasného důchodu. Předdůchod na tom nic nemění.

Předdůchod je nesmysl, který vám k ničemu nebude – klidně si ho můžete nechat vyplácet i přes důchodový věk, ale jak píši, nedává to smysl, nic tím nezískáte.

Svou činnost vykonáváte jako vedlejší už od přiznání předčasného důchodu (i když bez výplaty). OSSZ to oznamovat nemusíte, protože vám důchod přiznala ČSSZ. Zdravotní pojišťovně to oznámit máte.