OSVČ: Když si tedy ponechám PSD s odloženou výplatou, musím to nahlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Otázka:

Pane Maříku, moc Vám děkuji za odpověď na můj dotaz.
Jsem narozený 2. 5. 1963. Prosím jen o doplnění mého dotazu ze dne 19. 10. 2023.
Když si tedy ponechám PSD s odloženou výplatou, musím to nahlásit (Rozhodnutí o přiznání důchodu od kdy) na OSSZ a zdravotní pojišťovnu? A bude to tím pádem vedlejší činnost ne hlavní u OSVĆ?
A když to bude vedlejší, tak budu asi mít nižší odvody jako OSVČ a ta doba, kdy budu pokračovat dál až do doby, kdy se rozhodnu pro PSD s výplatou jako OSVČ, se mi započítá do doby pojištění – do odpracované doby bez omezení? Nebo musím dosáhnout potřebného výdělku – jaké rozhodné částky za rok?
Děkuju Vám ještě jednou předem za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

OSVČ: Když si tedy ponechám PSD s odloženou výplatou, musím to nahlásit na OSSZ a zdravotní pojišťovnu?

Ano, i když budete mít přiznán předčasný důchod bez výplaty, bude vaše samostatná výdělečná činnost považována za vedlejší (výplata není třeba). OSSZ rozhodnutí o přiznání dokládat nemusíte (jde o stejný úřad, který důchod přiznal) VZP ano.

Výše záloh na sociální pojištění závisí na výši vyměřovacího základu uvedeného na přehledu o příjmech a výdajích. Účast na pojištění vzniká u OSVČ vykonávající vedlejší činnost v případě, že překročíte rozhodnou částku, příp. je třeba se k účasti na pojištění přihlásit. Pokud máte účast na pojištění (z jakéhokoliv výše uvedeného důvodu), získáváte další dobu pojištění a odmazáváte si krácení předčasného důchodu.