Pokud jsem OSVČ a pobírám předdůchod, skutečně musím platit plné zálohy na ČSSZ?

Otázka:

Dobrý den, jsem OSVČ 60 let, mám v penzijním spoření dostatečně našetřeno a požádal jsem penzijní společnost o výplatu předdůchodu na 5 let. Ta vše překontrolovala, vše bylo v pořádku a tak budu od dalšího měsíce pobírat předdůchod. V dalším období chci stále pracovat jako OSVČ, ale jen na drobný úvazek za cca 5.000,-Kč/měsíc. Zdravotní pojišťovna mě řekla, že to není problém, ale že budu platit stále zálohy cca 100,-Kč/měsíc za vedlejší činnost. To beru. Problém nastal u ČSSZ, která mě řekla, že předdůchod není žádný důchod, že je to jen marketingové slovo pro jednu z vlastností penzijního spoření. Pokud stále budu OSVČ, potom stále musím platit plné zálohy na důchodové pojištění bez ohledu na výši příjmu, tedy i v případě ztráty. Na můj dotaz, jakou výhodu má předdůchod pro OSVČ byla její odpověď krátká- žádnou! Asi bych ji opravil, úleva je přes zdravotní pojištění, viz výše.
Můj dotaz je tedy takový: Pokud jsem OSVČ, skutečně musím platit plné zálohy na ČSSZ ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud jsem OSVČ a pobírám předdůchod, skutečně musím platit plné zálohy na ČSSZ?

Ano, je to tak. Tomuto tématu jsem se věnoval např. v této odpovědi. Sociální pojištění budete hradit v dosavadní výši, u zdravotního se na vás nevztahuje povinné minimum.

Další výhodnou ve vašem případě může být, že si při podání žádosti o důchod můžete nechat vyloučit nízké vyměřovací základy z doby pobírání předdůchodu v souběhu se samostatnou výdělečnou činností, což bude mít pozitivní vliv na výši starobního důchodu. Vyloučená doba zajistí, že nebude docházet k rozmělňování výdělků (zhoršování průměru) z předchozích období, pokud předchozí vyměřovací základy byly vyšší.

Můj názor na předdůchod jsem popsal v tomto článku. U předčasného důchodu byste dále ušetřit právě ne platbách na sociální pojištění.