Bude se mi v případě předdůchodu doba výdělečné činnosti započítávat do výpočtu pro starobní důchod?

Otázka:

Dobrý den, je mi 60 let a do řádného starobního důchodu mi zbývají 4 roky a 7 měsíců. Chci nadále pracovat až do doby 2 let před nárokem na starobní důchod. Předčasný důchod nehodlám využít. Zvažuji 2 varianty: Zažádat již nyní o výplatu předdůchodu a přitom nadále plánovanou dobu pracovat. Druhou variantou je ukončit nyní penzijní spoření, finanční částku, byť pokrácenou vybrat a vhodně investovat (v penz. fondu ztrácejí ty peníze hodnotu).
Musel bych se poslední 2 roky evidovat na UP, nebo sám platit zdrav. pojištění ?
Bude se mi v případě toho předdůchodu doba výdělečné činnosti a odvedené příspěvky započítávat standardně do výpočtu pro starobní důchod ?
Která varianta je výhodnější ?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Bude se mi v případě předdůchodu doba výdělečné činnosti započítávat do výpočtu pro starobní důchod?

Přečtěte si, prosím základní článek o předdůchodu, ze kterého se mimo jiné dozvíte, že v době pobírání předdůchodu jste zdravotně pojištěný a ideálně také článek, ve kterém srovnávám předdůchod s předčasným důchodem (I když předčasný důchod nechcete využít, což je z mého pohledu chyba).

Pobírání předdůchodu je pouze forma výběru svých finančních prostředků z doplňkového penzijního spoření. Nijak neomezuje výdělečnou činnost a pokud ta zakládá účast na sociálním pojištění, je vám při výpočtu standardně zhodnocena a stejně tak vyměřovací základy (výdělky).

Jaká varianta je „výhodnější“ se nedá říci, když dopředu nevíte, jak se vám vybrané finanční prostředky bude dařit zhodnocovat (to je ale na rámec důchodové poradny – já řeším důchody, ne investiční výhodnost nějakého postupu).