Více dohod o provedení práce a účast na pojištění

Otázka:

Dobry den, omlouvam se, ze urcite budu duplikovat dotaz, ale ja se v tom vsem hrozne spatne orientuji, mohu poprosit jednoduse odpovedet:
Situace: inv. duchodce 3. stupne se snizenou praceschop. 75%, duchod je psychiatrickeho charakteru. Chce si prividelavat v ramci svych moznosti praci na PC z domova, konkretne tvorbou propagacni grafiky a webovych stranek. ŽL nemá.
Otazka 1: od jakeho čisteho přijmu z dohod o provedení práce musí začít svůj příjem danit nebo někde dokládat. Říkám z dohod, protoze vim o max. 300 hodinach a max. 10.000/měsíčně od jednoho zaměstnavatele. Ale co když je jich více a u každého si vydělá třeba 10 K, bude mít treba tři, dohromady tak bude vydělávat navíc treba těch 30 000 Kč – tak stále nemusí nic danit ani si platit soc. a zdrav pojištění? Vzhledem k vysoké odbornosti by i s takovýmto omezením – tzn. inv. důchod mohl v lepších chvílích klidně během měsíce udělat. Potom od jake caskty musi treba dokladat smlouvy a prijmy nedke. Omlouvam se moc se v tom nevyznam, staci me nasmerovat nebo kam si zavolat a poradit se. Diky.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Více dohod o provedení práce a účast na pojištění

Účast na zdravotním i sociálním pojištění u dohody o provedení práce vzniká při výdělku vyšším než 10.000 Kč měsíčně u jednoho zaměstnavatele. Pokud budete mít tři dohody o provedení práce u třech různých zaměstnavatelů a u každé z těchto dohod si vyděláte do 10.000 Kč měsíčně, účast na pojištění vám nevznikne (nebude odváděno). Pokud účast na pojištění vznikne, pojištění vám z výdělku strhne a odvede zaměstnavatel.

K daňovým otázkám se necítím kompetentní věnovat – k výpočtu daňové povinnosti u dohody o provedení práce můžete využít např. tuto kalkulačku.