Dne 24. 4. mi skončila nemocenská s tím, že by bylo lepší si zažádat o ID, to jsem udělala. Ale celý proces může trvat i půl roku

Otázka:

Dobrý den, dne 24.4 mi skončila nemocenská s tím, že by bylo lepší si zažádat o ID, to jsem udělala. Ale celý proces může trvat i půl roku. A sice jsem zaměstnána, ale do práce nechodím, protože mi to zdravotní stav nedovoluje. Neschopenka mi slouží pouze už jenom jako omluvenka, ale bez peněz. A nikdo tedy za mě neplatí sociální a zdravotní. Co tedy dělat než mi přijde rozhodnutí o ID? Mám v práci podat ukončení o zaměstnání a nahlásit se na ÚP, aby aspoň za mě platili sociální a zdravotní? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Dne 24. 4. mi skončila nemocenská s tím, že by bylo lepší si zažádat o ID, to jsem udělala. Ale celý proces může trvat i půl roku

Sociální pojištění nefunguje tak, že by stát sám sobě (úřad práce České správě sociálního zabezpečení) něco platil. Pokud jste v dočasné pracovní neschopnosti, která vznikla v době trvání pracovního poměru, jste dále „sociálně pojištěná“. Jak je to se zdravotní pojištěním nevím, to už je moc vzdáleno mému oboru, kterým jsou důchody. Doporučuji se informovat přímo u vaší zdravotní pojišťovny.

Pokud vám dočasná pracovní neschopnost stále trvá, zkusil bych požádat i o prodloužení podpůrčí doby nemocenské. Jestliže toto nechcete a podle ošetřujícího lékař zdravotní stav skutečně odpovídá invaliditě, je opravu řešením vámi navrhovaný postup, tj. skončení zaměstnání a neschopenky a přihlášení se na úřad práce.