Mám se odhlásit z úřadu práce, když ještě nemám rozhodnutí důchodu?

Otázka:

dobrý den, jsem evidovaná na ÚP a zažádala jsem si o předčasný duchod s termínem 7.5.2021, což je po skončení vyplácení podpory. Od ČSSZ mi nepřišlo zatím nic. Na ÚP mi řekli, že se musím z evidence odhlásit k datumu, od kterého požaduji odchod do duchodu. Jelikož je velmi pravdepodobné, že do tohoto data mi ČSSZ rozhodnutí nevydá, zdá se mi hloupost ukončit evidenci na ÚP. Navíc, nevím, jak to bude se ZP po 7.5, i kdybych zustala evidována na ÚP? Prosím, jak mám postupovat?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám se odhlásit z úřadu práce, když ještě nemám rozhodnutí důchodu?

Postup, který uvádíte, tj. ukončit dobu evidence na úřadu práce před datem přiznání důchodu, se provádí standardně. Postupovat tímto způsobem bych nedoporučoval pouze u osob, u kterých není jisté, zda získají potřebnou dobu pojištění pro vznik nároku na starobní důchod. Jinak není důvod ukončení evidence na úřadu práce oddalovat.

Zdravotně pojištěná budete z titulu pobírání starobního důchodu. Zdravotní pojišťovna neřeší, že byl důchod přiznán např. po několika týdnech zpětně.

Otázka doplněna:

Dobrý den p. Maříku,
děkuji za odpověď.

Zajímám se o to právě kvuli tomu, zda OPRAVDU splním podmínky pro odchod do předčasného duchodu.
Zde uvádím fakta:

Nar. 12.5.1961, dvě děti.
Termín odchodu do řádného starobního duchodu je u mne 12.1.2024
Termín odchodu do předčasného je 12.1.2021.
Źádám o předčasný od 7.5.2021

Podle informativního osobního listu zaslaného z ČSSZ v březnu 2021 moje:

„Celková doba pojištění do 6.6.2020 činí 35 roku a 272 dnu
Po snížení náhr.doby na 80% / z duvodu evidence na ÚP/doba pojištění činí 34 roku a 264 dnu.
Doba pojištění bez náhr.dob do nároku činí: 30 roku, a 228 dnu.“

Podle toho předpokládám, že podmínky splňuji.
/Od 6.6.2020 doposud jsem v evidenci na ÚP/.

Jelikož jsem nyní dlouhodobě na Slovensku a žádost jsem podávala s obtížemi a se zpožděním přes Slovenskou pojišťovnu, kde platí jiné předpisy, neměla jsem možnost konzultovat realnou situaci s ČSSZ.
Prosím, mužete mi objektivně sdělit, zda mám duvod k obavám, a nebo se mohu klidne začátkem května z toho ÚP v ČR odhlásit?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pokud jste získala alespoň 30 let doby pojištění bez náhradních dob („čisté“ doby pojištění), pak vám nárok na starobní důchod vznikne. Podmínky vzniku nároku na starobní důchod, vysvětluji v tomto článku.