Manželka nebyla v evidenci úřadu práce, protože měla v péči tři děti do věku 15 let

Otázka:

Dobrý večer,

nevím, jestli Vás můžu i nadále obtěžovat svými dotazy. Jelikož ani po více jak 120-ti dnech nemám uzavřen důchod (mám písemný slib, že to už bude velmi brzy),
chtěl bych dát dohromady v předstihu manželčiny doklady.

Počítá se do odpracované doby péče o dítě do 4 let věku 80% nebo 100% ?

Dcera měla 27.4. 2001 čtyři roky. Další dítě (čtvrté) se nám narodilo v lednu následujícího roku. V tuto dobu manželka nebyla v evidenci úřadu práce,
protože ji bylo řečeno, že při péči o tři děti do věku 15-ti let nemusí být v evidenci. Je to pravda? Jestli ano, jaké procento se počítá?

Manželka měla několik měsíců souběh evidence na úřadu práce a péči o osobu blízkou. Kterou z těchto dvou možností je lepší uplatňovat?

Byl bych Vám moc vděčný za Vaši radu

Velice děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Manželka nebyla v evidenci úřadu práce, protože měla v péči tři děti do věku 15 let

Jak se která doba hodnotí, máme přehledně zveřejněno zde. Péče o dítě do čtyř let věku se hodnotí na 100 %. Ve vámi uváděné době byla manželka sociálně pojištění do 26. 4. 2001 včetně a poté ode dne narození dalšího dítěte. Mezitím ne. V evidenci na úřadu práce vaše manželka být nemusela, ale byla pouze zdravotně pojištěná (bod L).

Doba péče se hodnotí plně (na 100 %), evidence na úřadu práce v rozsahu popsaném v tomto článku na 80 %. ČSSZ sama zhodnotí pro vás výhodnější variantu – § 14 odst. 1 zákona č. 155/1995 Sb.