Synovi je 17 let má těžkou mentální retardaci. Co kdybych ho nechala jen tak bez ničeho doma?

Otázka:

Dobrý den, synovi je 17 let má těžkou mentální retardaci. Nyní skončil povinnou 10ti školní docházku. Má přiznaný 4 stupeň péče. Žádost o ID můžeme prý žádat až od 18 let. Můj dotaz zní co s ním ten rok, jestli má vliv na jeho výpočet důchodu, prý by měl větší kdyby chodil dál do spec.třídy, SPC menší když bych ho přihlásila na úřad práce a co kdybych ho nechala jen tak bez ničeho doma? Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Synovi je 17 let má těžkou mentální retardaci. Co kdybych ho nechala jen tak bez ničeho doma?

Člověka, který vám dával rady o výpočtu tohoto invalidního důchodu, už neposlouchejte, protože důchodům vůbec nerozumí.

Jak se invalidní důchod v této situaci počítá, vysvětluji zde. Pokud syn nezískal žádnou dobu pojištění (což jistě při IV. stupni závislosti nezískal), bude mu přiznán invalidní důchod od 18. narozenin (tzv. invalidní důchod z mládí). Výpočet invalidního důchodu bude stále stejný, ve všech vámi zmiňovaných situacích. Na úřad práce syna nepřijmou, když si nebude hledat zaměstnání (to bude při IV. stupni závislosti těžko).

Klidně můžete syna “nechat bez ničeho doma” – zdravotně pojištěný je z důvodu přiznaného stupně závislosti, sociální pojištění není povinné a na přiznání důchodu nebude mít vliv (platit si dobrovolné důchodové pojištění je stejně možné až do 18 let).