Firma zřejmě skončí a já asi těžko seženu práci

Otázka:

Dobrý den, je mi 58 let mám odpracováno 37 let firma zřejmně skončí a já asi těžko seženu praci jak postupovat , pokud bych chtěla požadat o duchod v 60letech jak tuto dobu překlenout?

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Firma zřejmě skončí a já asi těžko seženu práci

Pokud ještě nemáte nárok na starobní nebo jiný důchod, pak musíte (resp. byste měla) postupovat stejně jako každý jiný, kdo ztratí zaměstnání, tj. evidovat se jako uchazeč o zaměstnání na úřadu práce. Kdy je možné nejdříve přiznat předčasný starobní důchod a jaké je zhruba krácení, si můžete spočítat na stránce o předčasném důchodu.

Evidence na úřadu práce je nejjednodušší a nejlevnější řešení – můžete klidně zůstat doma a platit si zdravotní a příp. o důchodové pojištění, ale to je sice varianta, ale tu vám nemohu doporučit.

Otázka doplněna:

Děkuji za odpověd
chci se ještě zeptat , jak by to bylo v připadě pracovni neschopnosti na kterou bych nastoupila po ukončeni pracovniho poměru ?

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Aby je jednalo o tzv. nemoc v ochranné lhůtě, musí dočasná pracovní neschopnost vzniknout v době trvání účasti na nemocenském pojištění (v době trvání zaměstnání) nebo do 7 dnů od jeho skončení. Dočasná pracovní neschopnost tu však není od toho, aby řešila sociální problémy např. při ztrátě zaměstnání. Vše je ovšem na posouzení ošetřujícího lékaře.