Jak je to s placením zdravotního pojištění do doby, než ČSSZ rozhodne a začne vyplácet důchod přiznaný zatím bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den pane Maříku, potřebovala bych poradit. Zažádala jsem si o důchod bez výplaty k datu 31.12.2022. Na OSSZ jsem podala v únoru písemnou žádost (zatím bez rozhodnutí ČSSZ). Uvolnění výplaty a přepočet důchodu bych chtěla k 1. 12. 2023. Kdy mám o uvolnění výplaty požádat? Před 1. 12. 2023 nebo až v prosinci? Jak je to s placením zdravotního pojištění do doby než ČSSZ rozhodne a důchod začne vyplácet a já již nebudu pracovat? Ptám se na základě toho, že se zveřejňují informace, že ČSSZ nemá kapacity na to, aby rozhodovala v zákonných lhůtách a já nevím, jestli v mezidobí si člověk musí zdravotní pojištění platit sám.
Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jak je to s placením zdravotního pojištění do doby, než ČSSZ rozhodne a začne vyplácet důchod přiznaný zatím bez výplaty?

O uvolnění a úpravu předčasného starobní důchodu je třeba požádat až zpětně po skončení výdělečné činnosti, tj. v prosinci 2023 – § 36 odst. 2 zákona č. 155/1995 Sb. Vyřízení skutečně může trvat delší dobu, ale zdravotní pojištění si sama platit nemusíte. Zdravotně pojištěná totiž jste (jste státním pojištěncem), i když máte přiznán předčasný důchod bez výplaty – § 7 odst. 1 písm. b) zákona č. 48/1997 Sb.