V kterém období před řádným důchodem se musím vzdát provozování FVE?

Otázka:

Dobrý den,
Od září, ve věku 59,5 roku, budu nezaměstnaný, zaměstnavatel končí činnost. Zaeviduji se na ÚP, dostanu odstupné, pak budu dostávat podporu v nezaměsnanosti. Již v průběhu odstupného chci požádat o předdůchod, který bude trvat 5 let až do řádného důchodu.
V současnosti jsem příjemcem zelených bonusů z malé FVE (průměrně 500kč/měs.), z pohledu zákona jsem OSVČ. V kterém období před řádným důchodem se musím vzdát provozování FVE, abych za to nebyl postižen ztrátou podpory v nezaměstnanosti nebo platbou minimální zálohy na zdr.pojištění?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V kterém období před řádným důchodem se musím vzdát provozování FVE?

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) se nemůže přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání a tudíž ani pobírat podporu v nezaměstnanosti – § 25 odst. 1 písm. b) zákona č. 435/2004 Sb. Samostatnou výdělečnou činnost tak musíte ukončit den před přihlášením na úřad práce.

Pokud byste dále vykonával samostatnou výdělečnou činnost, nejenže byste se nemohl přihlásit na ÚP, ale výkon této činnosti by byl považován za hlavní a musel byste odvádět sociální pojištění a podle výdělku i zdravotní pojištění. Po příp. pozdější evidenci na ÚP, by se vám podpora počítala z těchto nízkých výdělků.

Doporučuji vám k přečtení mé dva články o předdůchodu: zde a zde.