Jsem OSVČ narozený v roce 1962. Je výhodnější předdůchod nebo předčasný důchod bez výplaty?

Otázka:

Dobrý den, jsem OSVČ narozený v roce 1962 do důchodu bych měl odejít v roce 2026 v listopadu. V roce 2022 jsem si podal žádost na předčasný důchod. Chci se poradit co je pro mě výhodnější jít do předčasného důchodu se zamítačkou nebo jít do předůchodu kde bych musel složit finanční částku do dvržení důchodového věku? A musel bych dále platit zdravotní a sociální pojištění? Chtěl bych si dále ,ale omezeně přivydělávat jako osvč. Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem OSVČ narozený v roce 1962. Je výhodnější předdůchod nebo předčasný důchod bez výplaty?

Svůj názor na předdůchod a jeho srovnání s předčasným důchodem, jsem, myslím jasně, vyjádřil v tomto článku. Nelze mluvit o tom, že je něco „výhodnější“ – když budete starobní důchod pobírat dostatečně dlouho, tak se předdůchod vyplatí“. Jde tedy o návratnost.

Z hlediska zdravotního pojištění budete v obou případech státním pojištěncem a jako OSVČ pak bude zdravotní pojištění platit podle výše vašeho výdělku (nebude se na vás vztahovat povinné minimum). Sociální pojištění budete při předdůchodu platit ve stejné výši jako doposud (není to důvod k výkonu vedlejší činností). Při pobírání předčasného důchodu byste mít účast na sociálním pojištění nesměl (vysvětluji zde). Pokud byste měl předčasný důchod přiznán bez výplaty a chtěl byste si krácení předčasného důchodu výdělečnou činností odmazávat, je naopak nutné se k pojištění přihlásit (bylo by na vás pohlíženo jako na OSVČ vedlejší).