Mám počkat jestli práci seženu nebo hned požádat o předdůchod?

Otázka:

Dobrý den. Prosím o radu. Je mi právě 60 let a dostal jsem v zaměstnání výpověď. Přihlásil jsem se na úřad práce. Mám splněny podmínky na výplatu předdůchodu (5 let DPS i naspořená částka). Mám i jiné zdroje. Práci hledám, ale obávám se, že to nebude snadné. Mám počkat jestli práci seženu nebo hned požádat o předdůchod nebo čerpat naspořené peníze jinak než výplatou předdůchodu ? Co by bylo v mé situaci nejlepší ? Předem děkuji za radu a přeji vám hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Mám počkat jestli práci seženu nebo hned požádat o předdůchod?

V první řadě bych vám doporučil k přečtení článek o předdůchodu, článek, ve kterém srovnávám předdůchod a předčasný důchod a článek, ve kterém srovnávám výpočty důchodu v roce 2022 a 2023.

Pokud jste nyní na úřadu práce, nemá smysl řešit předdůchod, protože by vám nic navíc nepřinesl – evidence na úřadu práce se vám hodnotí jako náhradní doba pojištění (předdůchod se nehodnotí vůbec), jedná se o vyloučenou dobu (stejně jako předdůchod) a jste zdravotně pojištěný (stejně jako u předdůchodu. Úřad práce je tedy z hlediska výše důchodu výhodnější než předdůchod.

Výpočet letošního roku je výrazně výhodnější než výpočet roku 2023 (vizte článek výše). Pokud byste uvažoval o předčasném důchodu v roce 2023, je určitě výhodnější jeho přiznání v roce 2022. Co bude v dalších letech, dnes nikdo neví. Pokud o předčasném důchodu neuvažujete, zůstaňte i po skončení podpory na úřadu práce – z hlediska výpočtu budoucího důchodu je takový postup výhodnější.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku. Vaše odpověď mi moc pomohla a vysvětlila některé věci, kterým jsem úplně nerozuměl. Ještě prosím o vysvětlení jak dlouho mohu být registrován na úřadu práce, resp. jak dlouho za mne bude hrazeno zdravotní pojištění a jak dlouho bude platit doba vyloučená ? Děkuji za upřesnění a přeji hezký den.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Jakém rozsahu se hodnotí evidence na úřadu práce, vysvětluji v tomto článku. Hodnotila by se vám doba, kdy byste pobíral podporu + další tří roky bez podpory (Záleží na tom, zda jste již v minulosti na ÚP bez podpory nebyl?). Do doby pojištění pro stanovení výše starobního důchodu se ale tato doba hodnotí na 80 % (získané dny se vynásobí 0,8). Ve stejném rozsahu se uvedená doba hodnotí i jako vyloučená doba (zde se nic na 80 % nekrátí).

Státním pojištěncem ve vztahu ke zdravotnímu pojištění jste po celou dobu evidence na ÚP. Tato doba není nijak omezena.