Jaký je rozdíl mezi čerpáním předdůchodu a tím, když bych žila doma ze svých prostředků?

Otázka:

Dobrý den, je mi 56 let a uvažuji o tom, že bych šla někdy v budoucích letech do předdůchodu. Zatím je můj důchodový věk 64+8m. Jaký je rozdíl mezi čerpáním předdůchodu (mám penzijní připojištění asi od r. 1996) a mezi tím, když bych ukončila práci a „žila doma ze svých prostředků“? Peníze naspořené v penzijním fondu mohu čerpat měsíčně nebo vybrat naráz (aspoň tak jsem to pochopila)? Předem Vám děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jaký je rozdíl mezi čerpáním předdůchodu a tím, když bych žila doma ze svých prostředků?

Základní informace o předdůchodu naleznete v tomto článku. Svůj názor na předdůchod jsem popsal v článku, který srovnává předdůchod s předčasným důchodem, jako i v mnoha odpovědích na toto téma v důchodové poradně.

Pokud bych srovnával předdůchod a situaci, kdy zůstanete tzv. v domácnosti, tj. nebudete zaměstnaná, na úřadu práce, příp. jinak pojištěná, pak má předdůchod výhodu v tom, že si nemusíte sama platit zdravotní pojištění a při výpočtu důchodu se jedná o tzv. vyloučenou dobu, tj. nezhoršuje průměr z výdělků získaných v jiných obdobích.

Nevýhody „bytí v domácnosti“ se dají zvrátit evidencí na úřadu práce, kdy budete také zdravotně pojištěná, také se bude jednat o vyloučenou dobu a navíc získáte další dobu pojištění.

Jakým způsobem vybírat finanční prostředky naspořené v penzijním fondu, už je mimo můj obor, protože nejsem finanční poradce.