Archiv pro štítek: Německo

Starobní důchod z Německa za 9 měsíců pojištění

Otázka: Dobrý den, v v roce 1991 jsem pracovala v Německu. Platila jsem tam daně, důchodové i zdravotní pojištění. Pracovní poměr trval cca 9 měsíců. Když jsem prac. poměr ukončila, nenechala jsem si vyplatit zpět zaplacenou částku na důchodové pojištění. Ta možnost totiž tehdy v Německu byla. Mám stále nárok na vrácení těchto peněz, popřípadě Celý dotaz a odpověď »

Německá neschopenka a přiznaný český invalidní důchod

Otázka: Dobrý den, od října 2018 jsem v dočasné pracovní neschopnosti v Německu. Zaměstnavatel v Německu se mnou následně k 1. 11. 2018 ukončil pracovní poměr a od té doby mi hradí peněžité dávky v době dočasné pracovní neschopnosti Německá zdravotní pojišťovna. Od 15. 11. 2018 mi vznikl u ČSSZ dle posudku o invaliditě nárok Celý dotaz a odpověď »

Za jakých podmínek mám nárok na proplacení sociálního pojištění z Německa?

Otázka: Dobry den, jsem v težke finanční situaci. Prot jsem odjel pracovat di Nemecka a potrebuji vedet zda a zabjachych podminek mam narok na proplaceni socialniho pojisteni z nemecka po navratu do čr. (redakčně neupravováno) Odpověď: Za jakých podmínek mám nárok na proplacení sociálního pojištění z Německa? Toto jsou informace, která máte zjišťovat v Německu Celý dotaz a odpověď »

Zamítnutý vdovský a sirotčí důchod z Německa

Otázka: Dobry den, mam dotaz ohledne vdovskeho a sirotciho duchodu na vdovu a dve pozustale deti ve veku 4 a 10let, kdyz lonskeho cervna zemrel manzel pritelkyne, ktery pracoval pres 6let v Nemecku, snazili jsme se vse vyridit s ceskou CSSZ a bez vysledku, stale nam chodi papiry z nemecke strany at uz z financaku Celý dotaz a odpověď »

Nechal jsem si vrátit německé pojištění. Nebudou mi roky v Německu chybět?

Otázka: Pracoval jsem v roce 1991-96 v Německu. Dle tehdejší legislativy, mi byly odvody do německého sociálního systému vyplaceny zpět, nárok na výplatu jejich důchodu tedy nemám. Nicméně jak se budou tyto roky započítávat do celkově odpracovaných let s pohledu naší ČSSZ. Nebudou mi chybět ? (redakčně neupravováno) Odpověď: Nechal jsem si vrátit německé pojištění. Celý dotaz a odpověď »

Pobírám invalidní důchod III. stupně. Mohu pracovat v Německu?

Otázka: Dobrý den. Pobírám v ČR inv. důchod 3.st. Mohu podle českých zákonů přijmout práci v Německu (nenáročnou, zohledňující mou sníženou prac. schopnost), nebo se v SRN zaměstnávání inv. důchodců řídí pouze německými zákony? Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Pobírám invalidní důchod III. stupně. Mohu pracovat v Německu? Výdělečná činnost invalidních důchodců v jakémkoliv stupni invalidity Celý dotaz a odpověď »

Bude mi německý invalidní důchod vyplácen do ČR?

Otázka: Dobry den,pracuji 17 let v nemecku.Za posledni 3 roky marodim na pater.Po spadnuti z rebriku marodim.Vyhrezy plotenek.Tak ze zadny pracovni uraz.Pracoval jsem na stavbach pres tyden a o vykendu jsem jezdil za rodinou do cr 600 km.jsem jeste neustale v nemecku a neschopen prace.Mozna ze me ceka dalsi operace páteře.Uz me jsem se musel Celý dotaz a odpověď »

Při výpočtu důchodu mi chybí dva roky, kdy jsem pracoval v Německu a Švýcarsku

Otázka: Dobry den,chci se zeptat -pobiram starobni duchod v česke republice,ale udajně mě chyběly necele 2 roky,pracoval jsem oficielně v zahraniči-Německo a Svycarsko,a nebylo mě to uznáno,i když jsem si v zahraniči socialni a zdravotni pojištěni řádně platil,děkuji za radu (redakčně neupravováno) Odpověď: Při výpočtu důchodu mi chybí dva roky, kdy jsem pracoval v Německu Celý dotaz a odpověď »

Pracuji 25 let v Německu. Jaké doklady budu potřebovat k žádosti o český starobní důchod?

Otázka: Bydlim 25 roku v nemecku.V cesku mam odpracovano 17 roku.vychovala jsem 2 deti.Jsem rocnik 1956.Co vse potrebuji pro zadost duchodu v ceske republice?mam vsechny doklady,ktere potrebuji.potrebuji nejake doklady take z nemecka od duchodoveho pojisteni nebo zamestnance? V nemecku mam odpracovano 25 roku. (redakčně neupravováno) Odpověď: Pracuji 25 let v Německu. Jaké doklady budu potřebovat k žádosti Celý dotaz a odpověď »

Zdravotní pojištění v Německu a pobírání sirotčího důchodu

Otázka: Dobrý den Může syn pobírat sirotčí důchod z české republiky když ho plně odhlásit ze zdravotní pojišťovny a přihlásím na pojišťovnu v Německu? Nebo tím nárok na sirotčí důchod zaniká. Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Zdravotní pojištění v Německu a pobírání sirotčího důchodu Zdravotní pojištění nijak se sirotčím důchodem nesouvisí. Pokud váš syn Celý dotaz a odpověď »

Sklář v Německu a snížení důchodového věku

Otázka: Dobrý den, od 1.9.1975 do 30.6.1991 jsem pracoval jako sklář foukač dutého skla v kategorii 1.B. Pak od 1.7.1991 do 31.12.1992 jako sklář v Německu. A od 1.3.1993 opět pracuji jako sklář do posud. mám nárok na nějaký dřívější odchod do důchodu ? (redakčně neupravováno) Odpověď: Sklář v Německu a snížení důchodového věku Abyste Celý dotaz a odpověď »

Kolik musím odpracovat v Německu let pojištění?

Otázka: Pobiram z Česke Republiky předčasny důchod a bydlim v Německu 6 rokem je mi 59 let.Pracuji, jak dlouho musim pracovat na nárok důchodů tady Německu? (redakčně neupravováno) Odpověď: Kolik musím odpracovat v Německu let pojištění? V rámci zemí EU je třeba, pro možnost pobírat důchod z jiné země, získat jeden rok pojištění v dané Celý dotaz a odpověď »

Hornický důchod: práce v Německu a nižší důchod

Následují otázka navazuje na tento dotaz. Otázka: Na OSSZ Opava mi bylo receno ze mi vznikne narok na maly duchod jelikoz chci jit o sedm let drive do starobniho duchodu a jeste mi odpocitaji osm let prace v Nemecku.Takze celkem minus patnact let.Je to pravda nebo ne.Dekuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Hornický důchod: práce v Německu Celý dotaz a odpověď »

Kdy žádat o důchod, když žiji od roku 1981 v Německu?

Otázka: Dobrý den, jsem obcanka Ceské Republiky, ziji ale od 1981 v Nemecku. Od února 2017 mám nárok na starobní duchod v Cechách. Kdy bych mela podat zádost? Existuje jakási “cekací doba”? Predem dekuji za odpoved! (redakčně neupravováno) Odpověď: Kdy žádat o důchod, když žiji od roku 1981 v Německu? Žádost o starobní důchod můžete Celý dotaz a odpověď »

Mohu pobírat předčasný důchod z ČR, když pracuji v jiné zemi EU

Otázka: Mohu pobírat předčasný důchod, na který už mám zde nárok, i když pracuji a platím pojištění nyní v Německu? Odpověď: Mohu pobírat předčasný důchod z ČR, když pracuji v jiné zemi EU Výdělečná činnost v jiném členském státě Evropské unie není překážkou pro pobírání předčasného starobního důchodu z ČR. Můžete tedy pobírat předčasný důchod Celý dotaz a odpověď »

Mohu o sirotčí důchod po Němci zažádat i v ČR?

Otázka: Dobrý den, moc Vás prosím o radu. Bývalý manžel, který nedávno zemřel byl občanem Německa a také tam žil. Máme spolu dceru, na kterou jsem pobírala od otce výživné exekučně. Pokud otec zemřel, mohu žádat o sirotčí důchod zde v ČR, kde s dcerou žijeme, nebo musíme žádat v Německu? Z Úřadu pro mezinárodně Celý dotaz a odpověď »

Péče o dítě muže v případě dvojčat

Otázka: Následující dotazy jsou od jednoho tazatele. Dobrý den, nepracuji , nejsem veden na ÚP , jsem OBZP ,sociální si neplatim je možno aby mi bylo počítáno na duchod 4 r ( péče o dítě do 4 let věku ) máme s partnerkou dvojčata 2 roky ona je normálně na RD , ale RP se Celý dotaz a odpověď »

Český důchod a placení dobrovolného pojištění v Německu

Otázka: Německý státní občan ročník 1952, trvale žijící v Německu v období od 01. 07. 1989 do 31. 12. 2014 podnikal v České republice, kde si jako zaměstnanec platil pojistné a získal české občanství. Pojistné si dobrovolně po celou dobu platil i v Německu. Jak důležitá je tato doba pro výpočet českého důchodu? Odpověď: Český Celý dotaz a odpověď »

Výpočet důchodu: Počítá se německý invalidní důchod?

Otázka: Dobrý den, pobírám plný inv. důchod z Německa. V Česku jsem byl souběžně s tímto inv. důchodem několik měsíců na nemocenské a poté nezaměstnaný. Pro výpočet starobního důchodu se započítá německá nebo česká část? Co je pro mě ev. výhodnější (v Něm. odpracováno 12 let). Děkuji Odpověď: Výpočet důchodu: Počítá se německý invalidní důchod? Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod z Německa a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Otázka: Dobrý den. V posledním zaměstnání v Česku pracuji od 29. 8. 2011. Po roční pracovní neschopnosti jsem požádal o invalidní důchod, který mi byl v Česku zamítnut a z Německa mi byl přiznán plný invalidní důchod. Nyní jsem ze zdravotních důvodů ukončil pracovní smlouvu dohodou. Mám v Česku nárok na podporu v nezaměstnanosti? Děkuji. Celý dotaz a odpověď »

Potřebuji německé občanství k pobírání vdovského důchodu?

Otázka: Mam dotaz nato zdali potřebuji německé občanství k pobírání vdovského duchodu já jsem češka,dále máme veliký rod.dum má nárok jeho syn na něco a já jako manželka také,děkuji8 (redakčně neupravováno) Odpověď: Potřebuji německé občanství k pobírání vdovského důchodu? Pletete nějak moc věcí dohromady. Co má s vaším případným důchodem z Německa společného veliký rodinný dům? Takže Celý dotaz a odpověď »

Je invalidní důchod z Německa náhradní dobou pojištění?

Otázka: Dobrý den, mám uznán plný invalidní důchod na dobu určitou z Německa. Nyní jsem už rok na nemocenské (pracuji již v Česku), která mi bude ukončena. Jaký je můj status v OSSZ ev. ÚP, pokud ukončím v Česku pracovní poměr? Nárok na podporu v nezaměstnanosti zde mám. Jak bude pohlíženo na náhradní dobu pojištění? Celý dotaz a odpověď »

Nepřiznání invalidního důchodu z Německa

Otázka: Požádal jsem přes OSSZ o invalidní důchod z Německa. Mám dle českého posudku postižení pracovní neschopnosti 80%. Z Německa mě poslali odpověď, že nemám nárok, jelikož jsem tam nebyl pojištěn 60 měsíců. Já jsem tam byl pojištěn pouze 50 měsíců. (2004 až 2010 sezoně jako zaměstnanec). Mám 58 let. Můžu s tím něco dělat? Děkuji. Celý dotaz a odpověď »

Je možné žádat o vdovský důchod z Německa?

Otázka: Dobrý den, chci se zeptat na následující věc. Otec za dobu totálního nasazení pobíral důchod z Německa. Nyní zemřel. Má jeho manželka nárok na vdovský důchod z této dávky? Pokud ano, kde je možné dávku vyřídit? Odpověď: Je možné žádat o vdovský důchod z Německa? Ano, pokud byl zemřelý “zaměstnaný” v Německu a pobíral Celý dotaz a odpověď »

Sníží přiznání českého důchodu německý důchod?

Otázka: Dobrý den, mám dotaz: přítel má odpracováno v Čechách asi 12 let, pak emigroval do Německa, kde pracoval. Letos si zažádal o důchod v Německu, má si zažádat i o důchod v Čechách? A nebude se mu tím krátit důchod v Německu? Děkuji za radu. Odpověď: Sníží přiznání českého důchodu německý důchod? Vzhledem k Celý dotaz a odpověď »

Starobní důchod z ČR a předčasný důchod z Německa

Otázka: V roce 2016 (datum nar. 1953) dosáhnu v ČR odchodu do starobního důchodu a chci zažádat o důchod v ČR (placené pojištění 37 let) a současně o (pokrácený) předčasný důchod v SRN (pojištění placeno 10let). Dle německých zákonů by můj odchod tam měl být v roce 2018 (tj. předčasně o 31 měsíců). Prosím o Celý dotaz a odpověď »

Starobní důchod z Německa a z ČR

Otázka: Od r. 1975 jsem pracovala na Slovensku – ČSSR. 1979 následování manžela – CR – dvě děti – od r. 1986 do r. 1998 v České republice. Od r. 1998 jsem v domácnosti – manžel je občanem SRN a platí za mne zdravotní i sociální pojištěni v Německu. Jsem ročník 1956. Jaký mam nárok Celý dotaz a odpověď »

Sirotčí důchod a trvalé bydliště v zahraničí

Otázka: Dobrý den. Můj syn pobírá sirotčí důchod po svém otci. Rada bych se zeptala, jestli je podmínka pro pobírání důchodu trvale bydliště v ČR. Syn studuje v Německu a já zde také pracuji. Platím si v Čechách stále být, ale ráda bych ho vrátila. Je možné udat pevnou adresu v Německu? Já i syn Celý dotaz a odpověď »