Pracovala jsem v Německu. Mám si platit dobrovolné důchodové pojištění, abych měla nárok na důchod?

Otázka:

Dobrý den,
termín doby odchodu do důchodu je v mém případě říjen 2022. Celkový počet evidovaných dob důchodového pojištění v České republice mi činí 27 roků a 280 dnů, náhradní doba pojištění 1 rok a 303 dnů + 4 roky studia před rokem 1986 a 1 rok (2018) na Úřadu práce. K tomu mám započítané odpracované roky ( odvody a dobrovolné důchodové pojištění) z Německa za 342 měsíců. Důchod z Německa mi bude vyplácen až v roce 2024. Nyní nemohu sehnat práci. Vyplatí se mi, prosím, platit si ještě v České republice dobrovolné důchodové pojištění, abych vůbec nějaký důchod měla? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pracovala jsem v Německu. Mám si platit dobrovolné důchodové pojištění, abych měla nárok na důchod?

Jakým způsobem se postupuje v případě doby pojištění v zahraničí, vysvětluji v tomto článku. Pro získání potřebné doby pojištění se vám české a německé doby pojištění sečtou, tj. musíte získat 35 let pojištění české a německé doby. Platit si tedy dobrovolné důchodové pojištění kvůli vzniku nároku na starobní důchod nemusíte.

Upozorňuji, že pokud jste v Česku získala přes třicet let pojištění, není reálné mít v Německu dalších 28,5 roku. To by šlo v případě souběžného pojištění, které by ale nemělo přicházet v úvahu.

Otázka doplněna:

Dobrý den,

otázka k předešlému dotazu.

Jako OSVČ jsem odváděla důchodové pojištění v ČR a zároveň jsem si platila dobrovolné důchodové pojištění do Německa. Udělala jsem s dobrovolným pojištěním do Německa chybu? Navýší se mi německý důchod, pokud si budu nadále dobrovolné důchodové pojištění platit? Neplatila jsem si důchod zbytečně? Na čem závisí výše důchodu?

Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Pro vznik nároku na starobní důchod se doby v Česku a Německu sčítají, ale při souběhu dob se doba zhodnotí pouze jednou. Z hlediska nároku na důchod tedy placení pojištění v Německu nemělo smysl.

Jak placení dobrovolného pojištění ovlivní německý důchod se musíte informovat u německého nositele pojištění.