Zamítnutý vdovský a sirotčí důchod z Německa

Otázka:

Dobry den, mam dotaz ohledne vdovskeho a sirotciho duchodu na vdovu a dve pozustale deti ve veku 4 a 10let, kdyz lonskeho cervna zemrel manzel pritelkyne, ktery pracoval pres 6let v Nemecku, snazili jsme se vse vyridit s ceskou CSSZ a bez vysledku, stale nam chodi papiry z nemecke strany at uz z financaku nebo ze socialky, ale bohuzel neumime nemecky, tak si s tim nevime rady, zaplatili jsme si prekladatelku za nemale penize, vraceli jsme nejakou zalohu 765euro nemeckemu financaku, ale zadne podpory jsme se nedockali, navic nam prisel dopis ze spravy komise pro socialni zabezpeceni migrujicich pracovniku, ze je narok ze strany DE zamitnut..!
Nevime kde se ceho a na koho mame dovolat, protoze podle vseho ma pritelkyne a jeji deti narok na sirotci a vdovsky duchod, dekuji predem za jakoukoliv radu a pomoc, s pozdravem

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zamítnutý vdovský a sirotčí důchod z Německa

Přiznání jakéhokoliv důchodu od německého nositele pojištění se řídí německými právními předpisy, které já neznám. Pokud vám z Německa přišlo rozhodnutí, že nárok na důchody z Německa nevzniká, mělo by být řádně zdůvodněno, proč tomu tak je. Němci jsou v tomto velmi akurátní a nemyslím si, že by zamítli žádost bezdůvodně.

V Česku nevím o organizaci, která by vám mohla pomoci. Na OSSZ je možné žádost o důchod uplatnit, ale následně si již německý nositel pojištění komunikuje přímo s žadatelem.