Kdo mi vypočte předběžnou výši důchodu v ČR – mám všechny potřebné informace ohledně výdělků v Německu

Otázka:

Žiji již 40 let v Německu, v ČR jsem nabyla 8 let nároku na důchod. Dosáhla jsem důchodového věku v ČR. Kdomi vypočte předběžnou výši důchodu v ČR – mám všechny potřebné informace ohledně výdělků v Německu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdo mi vypočte předběžnou výši důchodu v ČR – mám všechny potřebné informace ohledně výdělků v Německu

ČSSZ předběžné výpočty u důchodů s mezinárodním prvkem neprovádí a takový počet vám neudělají ani na OSSZ. Za osm let pojištění se výše důchodu bude pohybovat na úrovní pětiny až šestiny „běžné výše“, tj. kolem 3 000 až 4 000 Kč.

Otázka doplněna:

Dobrý den, Děkuji za odpověď. Myslela jsem si, že to nebude jednoduché.
Důchod má 2 složky – základní je 3900 kč – tu dostane každý, tedy i já? A pak podle let a příjmu?… to je těch 3000 – 4000 kč? Nebo vše dohromady?
Hezký den

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Na plnou výši základní výměry byste měla nárok pouze v případě, že byste v česku získala potřebnou dobu pojištění bez přihlédnutí k dobám pojištění v zahraničí. Ve vašem případě bude počítán tzv. dílčí důchod, tj. výše důchodu (včetně základní výměry) se dílčí. Pokud byste např. v Česku získal 8 let pojištění a v Německu 40 let, bude základní výměra přiznána ve výši 1/6, tj. v částce 650 Kč (Jde jen o příklad, dílčení se počítá na dny.). Mnou odhadovaná výše by byla celý důchod dohromady.