Pokud bych měl přiznaný předčasný důchod bez výplaty, mohu po ukončení zaměstnání brát podporu v nezaměstnanosti?

Otázka:

Vážený pane Mařík.
1. Hodně štěstí a zdraví do nového roku.
2. Ještě jednou moc děkuji za Vaši konzultaci ohledně předčasného důchodu bez výplaty. Mám příští týden 9 ledna schůzku na úřadě k podání žádosti o předčasný důchod – ještě za starých podmínek protože jsem podal formulář žádosti, tak jak jste mi poradil. Mám ještě prosím několik dotazů. Pravděpodobně o předčasný důchod pro jistotu požádám. Ještě nejsem úplně rozhodnutý ale spíše pro jistotu ano.
Nechápu zda pokud bych měl tedy přiznaný předčasný důchod bez výplaty mohu po ukončení zaměstnání brát podporu v nezaměstnanosti? S ohledem na věk bych ji mohl mít myslím 11 měsíců a zároveň by se mi doba ještě započítávala do finálního vypočtu důchodu?
Například bych ukončil zaměstnání za dva roky. Pak bych mohl cca 11 měsíce čerpat podporu v nezanedbatelnou a až potom nastoupit do důchodu?
Eventuálně jak je to z pracovní neschopnosti a nemocí? Tato doba se také započítává?
Také jsem pracoval několik let v zahraničí. Kanada a Nemecko. Před lety jsem se na to v PSSZ ptal a řekli mi že při podaní důchodu se to prošetři – provede tedy úřad šetření – může to trvat měsíce?
Děkuji Vám moc.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Pokud bych měl přiznaný předčasný důchod bez výplaty, mohu po ukončení zaměstnání brát podporu v nezaměstnanosti?

Podporu po přiznání předčasného důchodu přiznaného bez výplaty pobírat sice můžete, ale takovým postupem již výši důchodu neovlivníte – vysvětluji to i v základním článku o odložené výplatě. Odmazávat krácení předčasného důchodu přiznaného bez výplaty a získávat další dobu pojištění lze pouze výdělečnou činností. To úřad práce není. Využít podporu má pak smysl pouze v případě, že je podpora vyšší, než by byl předčasný důchod (pokud by byl vyplácený). V opačném případě (pokud je podpora nižší než předčasný důchod) pouze za méně peněz (podpora) čekáte na stále stejný důchod (evidencí na úřadu práce jej v tomto případě nezvyšujete).

Neschopenku také vysvětluji ve výše uvedeném článku.

Šetření u zahraničních institucí se skutečně provádí až po podání žádosti o důchod (i bez výplaty) a bude trvat několik měsíců, než se zahraniční nositelé pojištění odpoví. Kanada i Německo ale z tohoto pohledu patří mezi lepší země.