Pracoval jsem v Rakousku i v Německu cca dohromady 3 roky

Otázka:

Dobrý den, požádal bych vás o info, k důchodové rentě, jak postupovat atd. Pracoval jsem v Rakousku i v Německu cca dohromady 3 roky. Jak se to počítá? Děkuju. A na koho se obrátit v Česku.

Odpověď:

Pracoval jsem v Rakousku i v Německu cca dohromady 3 roky

Každá země bude řešit vaše důchodové nároky samostatně podle svých vnitrostátních předpisů (i když v souladu s koordinačními nařízeními EU). Za dobu odpracovanou v zahraničí vám tedy nebude vyplácet důchod Česko, ale daná země. V jednotlivých zemích se však bude lišit nejenom výpočet, který bude proveden podle předpisů dané země, ale může se lišit i důchodový věk –  ten si musíte sám ověřit jak u německého tak i u rakouského nositele pojištění. Výpočet jsem velmi zjednodušeně popisoval např. v této odpovědi – jedná se o popis tzv. “dílčího” starobního důchodu. Vzhledem k tomu, že jste v zahraničí pracoval jen velmi krátce, bude vám téměř jistě spočítán i tzv. “sólo” starobní důchod (klasický) a přiznán vyšší z nich. Tzv. dílčí důchody vám za tam odpracovanou dobu spočítá i Rakousko a Německo. Výpočet však asi není to, co by vás mělo trápit – už jen z toho důvodu, že je pro laika téměř k nepochopení.

Upozorňuji, že aby vám vznikl nárok na důchod z jiného členského státu EU, musíte být v dané zemi pojištěn alespoň jeden rok. Požádat o důchod z Rakouska i Německa (a samozřejmě i o český) můžete na vaší OSSZ.