Zaměstnání v Německu těsně před odchodem do důchodu

Otázka:

Je mi 58 let. Kdybych nyní začal dělat v německu, jak by se to projevilo na mém důchodu, pokud bych tam dělal do doby nároku na odchod do důchodu v německu. Do této doby jsem pracoval v Čr ( celkem po částech – sezoní práce- přes 3 roky na UP jinak od 15 v učení atd. ) Jak velký by musel býti příjem v německu, aby se to vyplatilo. V česku nyní mohu vydělávat asi 30000,- hrubého.
Snad mnou poskytnuté informace jsou dostatečné. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zaměstnání v Německu těsně před odchodem do důchodu

Je třeba si uvědomit, že každá země si řeší své důchodové nároky samostatně. Česká republika vám nebude vyplácet důchod za dobu pojištění (zaměstnání), kterou získáte v Německu – z vašeho dotazu se mi zdá, že si myslíte, že bude. Pokud v Německu odpracujete alespoň jeden rok, bude vám za dobu pojištění získanou v Německu vyplácet důchod Německo.

V případě, že nyní odejdete pracovat do Německa, budete tedy jednou pobírat důchod ze dvou zemí – z Česka a z Německa. Pochopitelně z každé země poměrnou část podle odpracované (přesněji pojištěné) doby.

Kolik si máte vydělat vám říci nemohu – neznám výpočet německého důchodu. Vzhledem k rozdílům mezi českými a německými důchody bude však jistě vhodnější získávat dobu pojištění v Německu.

Upozorňuji, že německý důchod vám bude přiznán podle německých právních předpisů, což sebou přináší i vyšší důchodový věk pro přiznání německého důchodu.