Důchod ze zahraničí a placení zdravotního pojištění státem

Otázka:

Dobrý den,
mam odpracováno pouze 16 let a z tohoto duvodu jsem nedosahla na duchod .Zdravotni pojisteni je mi automaticky hrazeno VZP.Tento rok jsem dovršila 65 let a jelikož jsem pár let pracovala v Německu mám od příštího roku 2019 nárok na důchod v částce cca 80 €.
Ale jelikož mi zdravotní pojišťovna hradí zdr.pojistne, jsem povinna od momentu co začnu pobírat tuto částku ,platit si pojistné sama?
Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Důchod ze zahraničí a placení zdravotního pojištění státem

Nejsem odborník na veřejné zdravotní pojištění, ale podle § 7 odst. 1 písm. j) zákona č. 48/1997 Sb., je stát plátcem pojistného za osoby, které jsou invalidní ve třetím stupni nebo které dosáhly věku potřebného pro nárok na starobní důchod, avšak nesplňují další podmínky pro přiznání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně nebo starobního důchodu a nemají příjmy ze zaměstnání, ze samostatné výdělečné činnosti a nepožívají žádný důchod z ciziny, nebo tento důchod nepřesahuje měsíčně částku ve výši minimální mzdy.

Pokud důchod ze zahraničí nebude dosahovat minimální mzdy (což nebude) měl by být plátcem zdravotního pojištění dále stát. Nicméně určitě se informujte u své zdravotní pojišťovny.