Kdy žádat o důchod, když žiji od roku 1981 v Německu?

Otázka:

Dobrý den,
jsem obcanka Ceské Republiky, ziji ale od 1981 v Nemecku. Od února 2017 mám nárok na starobní duchod v Cechách. Kdy bych mela podat zádost? Existuje jakási “cekací doba”?
Predem dekuji za odpoved!

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Kdy žádat o důchod, když žiji od roku 1981 v Německu?

Žádost o starobní důchod můžete podat ve stejných lhůtách, jaké jsou platné i pro žadatele, kteří pracovali pouze v Česku, a to nejdříve 4 měsíce před požadovaným datem přiznání důchodu – § 82 odst. 4 zákona č. 582/1991 Sb.. O řádný starobní důchod lze žádat i zpětně (výplata důchodu náleží nejvýše 5 let zpětně).

Článek k tématu důchodu a zaměstnání v zahraničí.