Kde a jak žádat o starobní důchod? Žiji v ČR i v Německu.

Otázka:

Dobrý den,

jsem narozená 10. 7. 1955 a vychovala jsem tři děti. Ráda bych si zažádala o důchod od 1. 4. 2014 a ráda bych věděla, jak mám postupovat? Poslední roky žiji přechodně i v Německu, ale trvalé bydliště mám v Plzni. Děkuji za radu.

Odpověď:

Kde a jak žádat o starobní důchod? Žiji v ČR i v Německu.

Důchodového věku dosáhnete již 10. 3. 2014, myslím, že je zbytečné čekat do 1. 4. 2014. Pokud k tomu tedy nemáte nějaký zvláštní důvod, který mě nyní nenapadá.

O starobní důchod z České republiky si můžete požádat na vaší okresní správě sociálního zabezpečení, doklady potřebné k sepsání žádosti budou totožné s těmi,o kterých informujeme v článku o starobním důchodu. Stejně jako ostatním žadatelům o důchod vám doporučuji, obrátit se nejdříve alespoň jednou osobně na vaši OSSZ. K žádosti o důchod bude navíc třeba doložit tzv. formulář E207, ve kterém uvedete vaše doby zaměstnání v zahraničí (pokud jste v Německu pracovala).

Český starobní důchod si můžete požádat také v Německu (Němci žádost sepíší a postoupí do Česka), domnívám se však, že jednodušší bude podat žádost o nás.

Až si budete chtít požádat o starobní důchod z Německa (jestliže jste byla v Německu zaměstnaná), můžete si o něj požádat jak v Německu, tak i v České republice.