Musím si pojištění doplatit ještě před podáním žádosti o invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý den, budu žádat o invalidní důchod, jsem narozena 14.7. 1988, bude mi tedy v červenci 33 let. Vzhledem k tomu, že jsem byla dost dlouhou dobu v Německu, u nás asi nemám potřebnou dobu pojištění. Bude se do potřebné doby pojištění započítávat i doba mé práce v zahraničí? A kolik let zpětně lze případně doplatit dobu pojištění, když jsem byla před odjezdem do zahraničí na PÚ, ale to už je více, než deset let. Pokud je možnost doplacení pojistné doby, musím tak učinit ještě před podáním žádosti o invalidní důchod, nebo lze to i v průběhu, případně po přiznání důchodu? Děkuji předem za odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Musím si pojištění doplatit ještě před podáním žádosti o invalidní důchod?

Jak se přihlíží k době pojištění získané v zahraničí, vysvětluji v tomto článku. Pro získání potřebné doby pojištění pro vznik nároku na invalidní důchod se k době pojištění získané v zahraničí přihlíží, samotný výpočet českého důchodu je pak proveden pouze za českou dobu (zjednodušeně řečeno).

V jakém rozsahu je pak možné doplácet pojištění, vysvětluji v článku o dobrovolném důchodovém pojištění. Doplatit evidenci na ÚP můžete kdykoliv, ale k této době je možné přihlížet až ode dne doplacení. Je ale otázkou, zda má smysl doplácet dobu, která spadá mimo rozhodné období posledních deseti let před vznikem invalidity.