Vypůjčí se Česko německé doby pojištění, abych měl nárok na invalidní důchod?

Otázka:

Dobrý večer byla mi uznána invalidita prvního stupně pracuji nadále v Německu a z Čssz mi přišel dopis že v ČR mi chybí nějaká doba jedná se 258dni na to abych mohl pobírat invalidní důchod a že pracuji v Německu tak poslali na důchodové do Německa formulář E205D vlastně aby mi potvrdil dobu pojištění v Německu tam mam opracování asi 3 možná 3 pul roku takže jestli to chápu zprávě ČR si výpůjči tech 258dni co my chybí tady v ČR a co mne zajímá za jak dlouho tak zhruba dojde potvrzení formulář E205d z Německa do ČR a když tedy ČR si může výpůjčit z Německa odpracovanou dobu dělá to i Německa strana tam asi j e taky nejméně 5 let odpracovaných let je mi 33let a další věc asi německý příjem ne zohledňuje ČR pro výpočet děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Vypůjčí se Česko německé doby pojištění, abych měl nárok na invalidní důchod?

Základní principy využívané u tzv. důchodů s mezinárodním prvkem vysvětluji v tomto článku. Pro účely získání potřebné doby pojištění (v Česku např. z posledních 10 let získat 5 let pojištění) se doby pojištění v jednotlivých členských státech EU sčítají. Tzn. v součtu české a německé doby musíte získat potřebnou dobu pojištění (5 let z posledních 10 let). Stejně tak bude postupovat i německý nositel pojištění, tj. pro účely získání potřebné doby pojištění přihlédne k českým dobám.

Doložení dob zahraničním nositelem pojištění se těžko odhaduje, protože délka řízení je velmi rozmanitá. U Německa to běžně bývá okolo půl roku.