V Česku pobírám invalidní důchod. Když se přestěhuji do Německa, budu mít německý?

Otázka:

Dobry den, pobiram plny invalidni duchod 3. stupne uz nekolik let. Mam v planu se odstehovat do Nemecka Chtela jsem se zeptat, jestli je mozne si zadat o inv. duchod i v Nemecku a po jake dobe? Vim, ze je potreba 12mesicu pojisteni v dane zemi, tedy je mozne po 12mesicich ukoncit duchod v CR a zazadat si v Nemecku? dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

V Česku pobírám invalidní důchod. Když se přestěhuji do Německa, budu mít německý?

Nárok na invalidní důchod v jiné zemi EU vám může skutečně vzniknout už po získání jednoho roku pojištění v dané zemi – základní principy vysvětluji zde. Tak, jak si ale situaci představujete, to nefunguje.

Důchody jsou v rámci jednotlivých zemí přiznávány na základě získané doby pojištění, tj. po jednom roce pojištění v Německu vám sice může být přiznán invalidní důchod (splníte-li obecné německé předpisy a budete-li v Německu uznána invalidní), ale bude to důchod přiznány pouze za tento jeden rok a tomu bude odpovídat i jeho výše. Za české doby pojištění vám bude i nadále důchod vyplácet ČSSZ. V jaké zemi budete bydlet, není vůbec podstatné.

Kdyby to fungovalo tak, jak naznačujete, pak by se všichni invalidní důchodci stěhovali do bohatších zemí, ale tak to samozřejmě není.