Archiv pro štítek: studium v zahraničí

Přestěhování slovenské invalidní důchodkyně do Česka

Otázka: Dobrý den, chtěli bysme maminku (tchýni) přestěhovat ze slovenska do ČR. Tu by pracovala, takže by se zdravotním pojištěním nebyl problém, ale aktuálně má na slovensku přiznaný částeční invalidní důchod. Jak je to s tímto? Bude jí vyplácet slovenský stát? Co je zapotřebí k tomuto kroku? Následně jak je to s důchodovým připojištěním? Údajně Celý dotaz a odpověď »

Teta pracovala v Polsku v letech 1984 až 1988

Otázka: Dobrý den,chtěla bych od Vás radu.Moje teta je Polská občanka.V roce 09.07.1984-31.12.1988 pracovala v České republice má 3 děti a je roč.1952 v Polsku má odpracované 25 let.Prosím má nárok brát důchod z Česka a kde se má obrátit.Moc Vám děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Teta pracovala v Polsku v letech 1984 až 1988 Základní Celý dotaz a odpověď »

Hodnocení doby studia v Rakousku při výpočtu českého důchodu

Otázka: Dobrý den děkuji za odpověď. Ještě by mne zajímalo, zda by bylo možné, aby mi při žádosti o předčasný důchod  v ČR byla při existenci dvojího občanství započtena doba VŠ studia v Rakousku alespoň jako náhradní doba, protože v Rakousku, jak jsem pochopil, bych si musel za dobu studia zpětně doplatit pojistné, bez toho se tam zřejmě Celý dotaz a odpověď »

Sirotčí důchod a studium v USA

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné pobírat sirotčí důchod při denním studiu jazykové školy v zahraničí, konkrétně v USA? Ministertvo školství bohužel neuznává rovnocennost jazykových škol v zahraničí s českými vysokými školami. Tak mne zajímá, zda je tu možnost či nějaká výjimka, že bych stále měla nárok na sirotčí důchod, když Celý dotaz a odpověď »

Studium v zahraničí a nárok na sirotčí důchod

Otázka: Dobrý den,chtěla bych vás požádat o radu.Může má dcera studovat v zahraničí a já pobírat sirotčí důchod v ČR děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Studium v zahraničí a nárok na sirotčí důchod Sirotčí důchod náleží sirotkovi – pokud je vaší dceři 18 a více let, měla by dát ČSSZ souhlas s výplatou sirotčího důchodu k Celý dotaz a odpověď »

Studium v Rusku a jeho zhodnocení při výpočtu českého důchodu

Otázka: Dobrý den,manželka žije od roku 1977 trvale v České republice,české občanství má od roku 2003.Předtím byla občankou Ruské federace.V roce 2014 jí byl přiznán starobní důchod.V průběhu roku 2015 jsme zjistili,že jí nebyla započítána doba studia střední školy,zakončená maturitou,kterou absolvovala v Rusku,kde poté vystudovala i vysokou školu.Požádali jsme Českou správu sociálního zabezpečení o přepočet,který Celý dotaz a odpověď »

Studium v zahraničí nostrifikované Karlovou univerzitou a důchod

Otázka: Dobrý den. Započítávají se roky vysokoškolského studia v zahraničí na důchod, pokud je studium nostrifikováno Karlovou univerzitou? Studium proběhlo v roce 1975 – 1980 na základě mezistátních dohod. Odpověď: Studium v zahraničí nostrifikované Karlovou univerzitou a důchod Ano, pokud jste byl československým státním občanem, který byl ke studiu vyslán tehdejšími úřady a vaše studium Celý dotaz a odpověď »

Studium v Polsku a výpočet českého starobního důchodu

Otázka: Dobrý den V prosinci 2015 budu mít věk a potřebnou dobu pojištění k odchodu do starobního důchodu. ČSSZ při vstupním pohovoru oznámila, že nebude mi započitana doba studia, které se konalo v Polsku. Jsem polskou občankou, s trvalým pobytem od roku 1979 v ČSSR a následně v ČR. Trvalý pobyt mám na základě slučovaní Celý dotaz a odpověď »

Studium v Polsku: Počítá se do českého důchodu?

Otázka: Dobrý den, prosím o informaci, proč mi není započteno studium na střední škole zakončené maturitou v Polsku? Odpověď: Studium v Polsku: Počítá se do českého důchodu? Každá země si řeší své důchodové nároky za doby získané v dané zemi samostatně. Česká správa sociálního zabezpečení nebude hodnotit dobu pojištění získanou v Polsku, k tomu je příslušný Celý dotaz a odpověď »

Studium v Rusku a starobní důchod

Otázka: Bude mi započten VŠ studium v Rusku a 6 let práce v Rusku? V Česku jsem odpracovala 30 let. Odpověď: Studium v Rusku a starobní důchod Aby se vám studium na vysoké škole v Rusku hodnotilo při výpočtu českého starobního důchodu, musíte při žádosti o starobní důchod k diplomu z této vysoké školy doložit Celý dotaz a odpověď »