Počítá se studium v Bělorusku při výpočtu starobního důchodu?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to je se započítáváním doby pojištění pro nárok starobního důchodu.

Bude mi započten VŠ studium v Bělorusku?

Mam doklad že můj diplom z této vysoké školy (v Bělorusku) byl postaven na roveň na vysoké škole v ČR.

Do ČR jsem se přistehovala na pozvání české vlády.

Odpověď:

Počítá se studium v Bělorusku při výpočtu starobního důchodu?

Mezi Českou republikou a Běloruskem není uzavřena oboustranná smlouva o sociálním zabezpečení. Česká republika tedy při hodnocení nároku na důchod a při výpočtu důchodu nepřihlíží k dobám získaným v Bělorusku.

Studium v zahraničí před 1. 5. 1990 má jistá specifika – českým občanům vyslaným ke studiu do zahraničí je možné tuto dobu zhodnotit v případě, že studium bylo postaveno na roveň studia v tehdejším Československu. Jde však skutečně pouze o české občany, kteří byli ke studiu vysláni, nikoliv o cizí státní příslušníky.

Otázka doplněna:

Dobrý den!

Chtěla by doplnit otázku.

Já mam české občanství ,ale V.Š. zakončila v Bělorusku v roce 1983 -kdy byla běloruskou občankou. V  roce 1993 přistehovala do Č.R..S časem dostala české občanství. Co to znamená ? Bude nebo ne bude studium v Bělorusku počítat se při výpočtu starobního důchodu?

Nebude li počítat se – mužů li,já,sjednat dobrovolné důchodové pojištění i jak to mužů udělat?

Do důchodu jdu 7.6.2016,potřebují 32 roky.Mí ne bude stačit přibližné  2 roka a 6 měsíců.Ježe-li mí započtou 2 děti,a 21 rok a 11 měsíců práce v Č.R.

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

V tomto případě by vám ČSSZ studium zhodnotit neměla. Nicméně tyto situace se posuzují individuálně (podle okolností případu) a nerad bych předjímal rozhodnutí ČSSZ. Pro bližší informace kontaktujte svoji OSSZ.

Doplatit si tzv. dobrovolné důchodové pojištění si můžete v rozsahu popsaném v tomto článku.