Hodnocení studia vysoké školy na Slovensku v letech 1980 až 1985

Otázka:

Bude se mně počítat do náhradní doby pro výpočet starobního důchodu studium vysoké školy na Slovensku v letech 1980 až 1985. Studium ukončeno ve věku 24 let. Jsem Čech a mám trvalé bydliště od narození v Čechách.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Hodnocení studia vysoké školy na Slovensku v letech 1980 až 1985

Československé doby hodnotí vždy pouze jeden stát (Česko x Slovensko) a to ten, na jehož území jste měl zaměstnavatele k 31. 12. 1992. Pokud jste měl k tomuto datu zaměstnavatele v Česku, bude všechny doby získané před tímto datem (vč. studia) hodnotit Česko podle českých právních předpisů.

Otázka doplněna:

Dobrý den pane Maříku,
odpověď nevystihla otázku.
Bude se mně níže uvedené studium podle současně platných českých právních předpisů počítat do náhradní doby pro výpočet starobního důchodu? Kalkulačka orientační výše důchodu ČSSZ mě upozornila, že lze uplatnit pouze studium vysoké školy nacházející se na území ČR.
Děkuji za upřesnění odpovědi

(redakčně neupravováno)

Odpověď doplněna:

Nerozumím vám, v čem by moje odpověď nevystihla otázku. Ptal jste se, zda se vám bude uvedená doba hodnotit při výpočtu důchodu a já napsal, že ano, pokud jste měl k 31. 12. 1992 českého zaměstnavatele, protože doby pojištění získané za Československa hodnotí pouze jeden stát a to podle místa sídla zaměstnavatele k datu 31. 12. 1992. Pokud by to bylo jinak a měl jste slovenského zaměstnavatele, žádnou československou dobu by vám ČSSZ nehodnotila (ani studium) a důchod by vám za ni vyplácelo Slovensko. Tzn. zhodnocení vámi zmiňované doby studia je podmíněno tím, co jsem uvedl.