Započítá se nedokončené studium na Slovensku do českého důchodu?

Otázka:

Kdysi jsem studoval VŠ na Slovensku. Dopracoval jsem to tak daleko, že jsem měl již zadanou diplomku. Strávil jsem tam asi 6 roků – školu stejně nedodělal. Započítává se tato neslavná doba mého života do náhradních dob pojištění ??? A pokud ano, kolik to zhruba, zhruba může činit na procentuální výměře (? – %). Bylo to na Slovensku a zhruba těch 6 let, v letech 75-81. Dík za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Započítá se nedokončené studium na Slovensku do českého důchodu?

V jakém rozsahu se hodnotí doba studia při výpočtu důchodu, vysvětluji v tomto článku. Údaje v článku uvedené platí i pro nedokončené studium. Jak se hodnotí doba získaná na Slovensku před rozdělením Československa, vysvětluji zde. Předpokládám, že následující zaměstnavatelé již byli čeští – vaše studium se tedy bude hodnotit jako „české“.  Vámi zmiňovaná doba se vám tedy v rozsahu uvedeném v článku o době studia bude hodnotit při výpočtu důchodu.

Vzhledem k tomu, že se doba studia po 18. roce věku se hodnotí na 80 %, můžete tímto studiem získat čtyři až pět celých let pojištění, což odpovídá 6 % až 7,5 % výpočtového základu. V korunách může jít o částku 1000 až 1500 Kč v závislosti na výši důchodu.