Studium v bývalé Jugoslávii a jeho zápočet do českého důchodu

Otázka:

Dobry den. Mam dotaz ohledne uznavani studia na vysoke skole.Narodila jsem se v Socialisticke Federativni Republice Jugoslavii (SFRJ), a mam vystudovanu statni sredni a vysokou skolu roce 1978. Pak jsem pracovala a porodila dve deti, vse pred rokem 1989. V roce 1991 jsem se s rodinou prestehovala do CR, a zacala pracovat. V roce 2005 jsme jako ridina obdrzeli Ceske obcanstvi. Jsem rocnik 1952 a v roce 2011 mne byl uznan dilcy duchod. Ackoliv mam potvrzeni MSMT o uznani vysokoskolskeho diplomu za učel nahradniho pojisteni, CSSZ mne roky na studiu ne uznava, kvuli tomu ze by se me tim paden vysoka skola uznala dva krat. Chci zduraznit ze se v Bosne studium na vysoky skole NE uznava do nahradni doby pojisteni, tak ne rozumim v cem je problem. Rozumim tomu ze se mne pece o deti ne muze pocitat nebot jsem v ty dobe byla na materske v Bodne. Dekuji za radu.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Studium v bývalé Jugoslávii a jeho zápočet do českého důchodu

Studium v zahraničí před 1. 5. 1990 je možné uznávat a při výpočtu důchodu hodnotit pouze tehdy československým státním občanům, kteří byli k tomuto studiu vysláni tehdejšími československými úřady, pokud bylo toto studium postaveno na roveň studiu v Československu. ČSSZ tedy postupuje správně a nemůže vám tuto dobu hodnotit.

Otázka doplněna:

Dobry den,

muj studijum je rozhodnutim MSMT postaven na uroven studia v CR. Povoleni statnich organu k pobytu v cizine nemam,  nebot zakonem cislo 110/1990 Sb. byl novelizovan § 11 zakona c.100/1988 Sb..

Tuto upravou,  se nevyzaduje splneni podminky povoleni statnich organu k pobytu v cizine (srov. § 169a zakona c. 100/1988 Sb.) – vyzaduje se pouze ceskoslovenske (ceske) obcanstvi zadatele o duchod.

Prosim o odpoved.

Dekuji!

Odpověď doplněna:

Mezi Československem a bývalou Jugoslávií byla v roce 1957 smlouva o sociálním zabezpečení (její text najdete zde), která se v současnosti uplatňuje i na Česko a Bosnu a Hercegovinu. Ta ve svém čl. 5 uvádí:

Při provádění této Úmluvy se bude používat právních předpisů platných v místě činnosti přímo oprávněné osoby, pokud zvláštními ustanoveními této Úmluvy není stanoveno jinak.

K hodnocení doby studia v Jugoslávii tedy ČSSZ není oprávněna a její postup je dle mého názoru správný.