Archiv pro štítek: nemocenská

Vyšší stupeň by mi byl přiznán pouze v případě, že bych byl v pracovní neschopnosti

Otázka: Mám přiznaný invalidní důchod 2 stupně s 50% postižení. Nyní se můj zdravotní stav zhoršil požádal jsem o zvýšení důchod, stupně,ten by mi byl podle PL přiznám pouze v případě, že bych byl v PN.Vykonávam pouze lehkou pracovní činnost kterou sice hůře zvládám. Je to důvod mi invalidní důchod nepřehodnotit do vyššího stupně? děkuji Celý dotaz a odpověď »

Proti posudku se není možné odvolat, přestože si myslím, že posudkový lékař měl neúplné údaje?

Otázka: Dobrý den, jsem na nemocenské. Podpůrčí doba mi končí 4.9.2018. Posudek mi přišel dopisem z 27.8.2018, byla mi přiznána invalidita I. stupně s dnem vzniku 16.5.1018. Takže nemocenská se musí ukončit nejpozději k 4.9.2018 a invalidní důchod mi náleží od 5.9.2018? Proti posudku se není možné odvolat, přestože si myslím, že posudkový lékař měl Celý dotaz a odpověď »

Budu pobírat nemocenskou pokud mi prodlouží podpůrčí dobu?

Otázka: Marodím 10 měsíců,za dva měsíce mi končí podpurčí doba,v dubnu jsem dostala výpověd v práci skončila mi roční smlouva mohu si zažádat o prodloužení pod. doby ?A budu pobírat nemocenskou pokud mi ji prodlouží?Čekám totiž na operaci a jsem v pořadníku (redakčně neupravováno) Odpověď: Budu pobírat nemocenskou pokud mi prodlouží podpůrčí dobu? Požádat o Celý dotaz a odpověď »

Mám nárok na nemocenskou, když pobírám ID 2. stupně a jsem na úřadu práce?

Otázka: Dobrý den,prosím o informaci zda mám nárok na nemocenskou ,když mě byla vystavena neschopenka a ,když jsem ID druhého stupně a evidován na ÚP. (redakčně neupravováno) Odpověď: Mám nárok na nemocenskou, když pobírám ID 2. stupně a jsem na úřadu práce? Pobírání invalidního důchodu pro invaliditu druhého stupně překážkou pro pobírání nemocenského není, ale Celý dotaz a odpověď »

Ukončení neschopenky při zvýšení invalidního důchodu

Otázka: Dobrý den, v roce 2015 mi byl přiznán invalidní důchod 1. stupně. Důchod byl vypočten na 4738 Kč. V roce 2016 jsem absolvoval KLP, kde byl učiněn závěr, že další KLP se jeví jako nepřínosné. V roce 2018 se můj zdravotní stav zhoršil a odborní lékaři mi doporučují zažádat si o 3.stupeň invalidního důchodu, Celý dotaz a odpověď »

Můžu mít neschopenku a současně pobírat sirotčí důchod?

Otázka: Dobrý den, pobírám sirotčí důchod, jsem studentkou VOŠ, denní studium. Mám brigádu na pracovní smlouvu, stal se mi pracovní úraz, chtěla jsem se zeptat, zda můžu pobírat neschopenku, jestli to nebude mít vliv na pobírání sirotčího důchodu. Předem děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Můžu mít neschopenku a současně pobírat sirotčí důchod? Ano, nemocenské Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně a lázně

Otázka: Dobrý den. Pobírám ID 3stupně a pracuji na skrácený úvazek. Budu odjíždět do lázní. Čím se řeší doba strávená v lázních? Neschopenkou? Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně a lázně Ano, je to stejné jako u každého jiného zaměstnance, tj. vystaví se neschopenka. Pobírat nemocenskou můžete v rozsahu popsaném Celý dotaz a odpověď »

Ke kterému datu a kdy mám požádat o starobní důchod, aby mi vyšla možnost 70 dnů nemocenské nad nárok?

Otázka: Dobrý den,nárok na důchod mi vznikl 25.6.2018, ale jsem na nemocenské od 12/2017 a práci ukončím 30.9.2018. Ke kterému datu a kdy mám požádat o starobní důchod, aby mi vyšla možnost 70 dnů nemocenské nad nárok. Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Ke kterému datu a kdy mám požádat o starobní důchod, aby mi Celý dotaz a odpověď »

Přihlíží posudkový lékař k dlouhodobé nemocenské?

Otázka: Dobrý den, jsem už 12 let po operaci zad a mám stále zdravot. problémy. Můj pan doktor na neurologii mi řekl, že když dosud nemám žádné úlevy, že bych si měla požádat o invalidní důchod. Snažím se chodit stále do práce a se zády moc nemarodím, (občas rehabilitace). Nevím, jestli by mi teď schválili Celý dotaz a odpověď »

Změna data přiznání starobního důchodu přiznaného v roce 2014

Otázka: dobry den,mam dotaz.1.4.2014 jsem měla nastoupit do starobního duchodu,jelikož jsem byla kvuli važne nemoci na neschopence, tak jsem do duchodu nastoupila až 1.12.2014.Měla bych nebo mam ještě narok na doplacení duchodu za předešle měsíce od 1.4.2014do 1.12.214,naOSSZ v Olomouci mě na to neupozornili.Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Změna data přiznání starobního důchodu přiznaného v roce Celý dotaz a odpověď »

Nová neschopenka na jinou diagnózu. Od kdy bude vyplácen důchod?

Otázka: Dobrý den, jsem v DPN,dne 6.6.mi byl přiznán 1.stupeň invalidity,takže 6.7,musí lékař ukončit pracovní neschopnost.Podpůrčí doba mi končí až začátkem září.Bohužel vypadá,že budu marodit dále,může mi být vystavena nová pracovní neschopnost-na jinou diagnozu hned 7.7 ? V případě další operace v srpnu nebo září mi může být vystavena neschopnost na stejnou diagnozu?Od kdy bude Celý dotaz a odpověď »

Je možné, aby mi neschopenku zrušili před výsledky MR?

Otázka: Jsem po dvou operacích kolene-poškození chrupavky IV.st.Na neschopence jsem 1,5 roku.V červenci mi chcou ukončit neschopenku,prý si mám zažádat o invalidní důchod.Problém je v tom,že až v srpnu mám MR obou kolen a v září i páteře.Pro bolesti mi odchází i druhé koleno a záda.Je možné,aby mi neschopenku zrušili před výsledky MR?Pro věk endoprotézu Celý dotaz a odpověď »

Jsem v důchodu a rok marodím. Vztahuje se na mne posouzení LPK jako u běžně dlouhodobě nemocných pracujících?

Otázka: Dobrý den. Jsem pracující důchodce. 13.7.2018 budu 1 rok na nemocenské a nevím, kdy se vrátím do práce (onkologické onemocnění). Vztahuje se na mne posouzení LPK jako u běžně dlouhodobě nemocných pracujících? Můj praktický lékař se s takovým případem nesetkal a neví si rady. Prosím o popis, co je třeba udělat, jak z mé Celý dotaz a odpověď »

Vyloučená doba při odměně vyplacené v době trvání nemoci

Otázka: Dobrý den, letos odcházím do starobního důchodu. Při kontrole informativního osobního listu důchodového pojištění jsem zjistila, že nemám jako vyloučenou dobu označen 1 měsíc, ve kterém jsem měla vystavenou pracovní neschopnost-pracovní úraz. Neschopnost trvala od 15. 11.2006 do 12. 1. 2007. Dny za listopad 2006 a leden 2007 jsem měla ve vyloučené době označeny Celý dotaz a odpověď »

Počítá se nemocenská po vzniku nároku na starobní důchod do odpracovaných let?

Otázka: Dobrý den, jsem na nemocenské od 1.12.2017 dosud. Zdravotní stav vyžaduje další léčení. 25.6.2018 mám nárok na starobní důchod. Mohu pokračovat v nemocenské nebo musím odejít do důchodu a případně se mi i tato doba po 25.6 na nemocenské počítá do odpracovaných let? Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Počítá se nemocenská po vzniku Celý dotaz a odpověď »

Do kdy mohu žádat o prodloužení nemocenských dávek?

Otázka: Dobrý den, skončila mi 13. 12.2017 podpůrčí doba nemocenský dávek, v říjnu jsem zažádala o čid, nebyl mi přiznán, nyní čekám na vyjádření k námitce, stále mám neschopenku, bohužel jsem bez dávek, mám ještě šanci požádat o prodloužení podpůrčí doby. (redakčně neupravováno) Odpověď: Do kdy mohu žádat o prodloužení nemocenských dávek? V důchodové poradně Celý dotaz a odpověď »

Z čeho se bude vypočítávat starobní důchod, když půjdu v červnu na plánovanou operaci?

Otázka: Dobrý den, prosím o sdělení, z čeho se bude vypočítávat starobní důchod, když půjdu v červnu na plánovanou operaci a zřejmě po vyléčení dostanu výpověď a budu se muset zaregistrovat na úřadu práce. Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Z čeho se bude vypočítávat starobní důchod, když půjdu v červnu na plánovanou operaci? Jak Celý dotaz a odpověď »

Starobní důchodce: Od koho budu pobírat nemocenské dávky?

Otázka: 30.3.2018 mám odchod do starobního důchodu.Jsem zaměstnaná na HPP a ode dneška-15.3.2018 jsem v pracovní neschopnosti.Nemocenská-dle vyjádření lékaře-potrvá 1-2měsíce.Od koho budu pobírat nemocenské dávky?Výpověď v práci jsem ještě nepodala.Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Starobní důchodce: Od koho budu pobírat nemocenské dávky? Nemocenské (pokud tedy nejste policista, voják apod.) nevyplácí jiný úřad než místně Celý dotaz a odpověď »

Je krácení výpočtu odpracovaných let o jeden rok pro výpočet důchodu kvůli nemocnosti?

Otázka: Dobrý den, ve výpisu důchodového pojištění mám uvedeno, že celková doba mého pojištění činí 46 let, ale pro výpočet důchodu se bude počítat pouze 45 let. V letech 1989/90 jsem vinou nepracovního úrazu neodpracoval celkem 348 dnů, kde jsem pobíral nemocenské dávky.. Dalších 72 dnů jsem byl nemocen v ostatních letech mého pojištění (1986/2017), Celý dotaz a odpověď »

Když budu mít v posudku ohledně invalidity určen stupeň invalidity, tak takový důchod dostanu nebo se to může ještě změnit?

Otázka: Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně invalidního důchodu. Jsem mlada, onkologická pacientka, 02.01.2018 mi skončila podpůrčí doba. Měsíc před ukončením jsem podala žádost o prodloužení podpůrčí doby ( 04.12.2017) teprve 19.01.2018 mi přišlo rozhodnutí, že mi podpůrčí dobu neprodlouží, protože nebudu v brzké době schopna výdělečné činnosti, a že si mám podat žádost Celý dotaz a odpověď »

Starobní důchodce: Kdy mi opět vznikne nárok na výplatu nemocenských dávek?

Otázka: Dobrý den,jsem ve starob. důchodě a ještě pracuji na HPP.Od 19.9.2017 jsem na nemocenské.Od 12.12.2017 mi skončila výplata nemocenské (70 kalend. dnů).Zajímá mě, kdy mi opět vznikne nárok na výplatu nemocenských dávek při návratu do zaměstnání.Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Starobní důchodce: Kdy mi opět vznikne nárok na výplatu nemocenských dávek? Nemocenské pracujícího Celý dotaz a odpověď »

Můžu podat žádost o invalidní důchod v době neschopenky?

Otázka: Dobrý den, jsem na neschopence už čtyři měsíce. Můj stav nezlepšuje, proto se ptám jestli můžu podat žádost o invalidní/částečný důchod v době neschopenky. (redakčně neupravováno) Odpověď: Můžu podat žádost o invalidní důchod v době neschopenky? Ano, o invalidní důchod je možné žádat v době trvání dočasné pracovní neschopnosti. Jde dokonce o nejběžnější variantu. Celý dotaz a odpověď »

Kdy žádat o prodloužení nemocenských dávek?

Otázka: Dobrý den,jsem na nemocenské od 3.5.2017 ještě v únoru budu nemocná a nevím jak dlouho ještě.Chci se zeptat kdy si mám zažádat o prodloužení nemocenské když vyřízení trvá tři měsíce,abych to neprojevila ? Ještě se chci zeptat dokdy mohu marodit do 3.5.2018 nebo déle.Dekuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Kdy žádat o prodloužení nemocenských Celý dotaz a odpověď »

Nemocenská starobního důchodce při pracovním úrazu

Otázka: Dobrý den. Jako pracující důchodce mám nárok jen na 70 dní proplácení nemocenské v roce. Mám dotaz platí toto pravidlo když se mi stal v zeměstnání pracovní úraz, byl se mnou sepsán záznam o pracovním úrazu a podnik pracovní úraz uznal. Děkuji za odpověď. (redakčně neupravováno) Odpověď: Nemocenská starobního důchodce při pracovním úrazu Ano, Celý dotaz a odpověď »

Kdy manželovi končí podpůrčí doba nemocenské?

Otázka: Dobrý den,mám dotaz, manžel marodil od 6.11.2016 do 28.2.2017. Od 1.3.2017 pracoval do 16.8.2017, a je opět na neschopence s tou samou nemocí.Prodělal embólii a je po těžkých 3 operací má v míše čepy a v těle implantaci míšního stimulátoru na prokrvení dolní končetiny. Chci se zeptat jak může být ještě dlouho na nemocenské Celý dotaz a odpověď »

Předčasný důchod, konec smlouvy a ukončení nemocenské

Otázka: Dobrý den. Jsem dlouhodobě v pracovní neschopnosti. Předčasný starobní důchod začnu pobírat od 20.12.2017. Pracovní smlouva mně končí 16.12.2017. Budu ty 4 dny pobírat dávky nemocenského pojištění nebo ukončit neschopenku a nahlásit se na pracovní úřad na ty 4 dny? Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Předčasný důchod, konec smlouvy a ukončení nemocenské Pokud Celý dotaz a odpověď »

Žádost o prodloužení nemocenských dávek a čekání na námitku

Otázka: dobrý den,žádala jsem před 14.dny o prodloužení výplaty nemocenské o 3 měsíce(podruhé) a zítra mi končí podpůrčí doba.Protože jsem nedostala žádné předvolání,volala jsem na okresní SSZ a tam mi řekli,že čekají na to jak dopadne mé odvolání proti zamítnutí inv.důchodu v Plzni,kde jsem pozvána na 27.11.2017.Postupují správně?Zdá se mi,že tyto dvě věci spolu nesouvisí.Co Celý dotaz a odpověď »

Neschopnost mu lékař neukončí, žádost o důchod nedoporučuje

Otázka: Dobrý den, dceřin manžel je od 13.6.2016 v pracovní neschopnosti. Na neurochirurgii H.Králové byl na operaci krční páteře byl 24.1.2017 s tím, že další operace páteře bude následovat, ale zatím se oddaluje. Neschopnost mu lékařka neukončí, žádost o invalidní důchod mu nedoporučuje. Fyzicky, psychicky i finančně je s rodinou na dně. Je nějak omezena Celý dotaz a odpověď »

Může člověk v předčasném důchodu pobírat nemocenskou?

Otázka: Dobrý den, prosím chci se dotázat zda může člověk v předčasném starobním důchodu, a který současně omezeně pracuje, jít do pracovní neschopnosti a pobírat “nemocenskou” ?? Děkuji Vám za odpověď, (redakčně neupravováno) Odpověď: Může člověk v předčasném důchodu pobírat nemocenskou? Při pobírání předčasného důchodu v době do dosažení důchodového věku nesmí být vykována výdělečná Celý dotaz a odpověď »

Mám ukončit neschopenku ke dni přiznání starobního důchodu? Smlouva mi končí na konci měsíce

Otázka: Dobrý den, mám požádáno o starobní důchod k , 5.10.2017 v současné době jsem na neschopence, zaměstnavatel mi pracovní smlouvu ukončí 31.10.2017.Mám dotaz kdy ukončit neschopenku zda 4.10.2017(důchod) nebo 31.10.2017(ukončení pracovního poměru) Děkuji za odpověd (redakčně neupravováno) Odpověď: Mám ukončit neschopenku ke dni přiznání starobního důchodu? Smlouva mi končí na konci měsíce Nemocenskou ukončovat Celý dotaz a odpověď »

Trvale ztratím způsobilost vykonávat dosavadní práci

Otázka: Dobré ráno.Od 12.9.2016 jsem na nemocenské,která mi končí 12.9.2017, o podpůrčí dobu jsem nepožádala,praktický lékař mi sdělil,že to není třeba,poněnadž 13.7.2017, mi ze správy soc.zabezpečení přišel dopis,že mi byl přiznán invalidní důchod II stupně. 13.9.2017 se mám dostavit k lékařské prev.prohlídce pro zaměstnavatele, lékařem mi však bylo sděleno,že vzhledem k mé nemoci nemohu nadále Celý dotaz a odpověď »

Pobírám starobní důchod a 31. 8. 2017 mi končí výpovědní lhůta. Mám nárok na nemocenskou?

Otázka: Jsem pracující důchodce.Dostala jsem výpověď. 31.8.2017 mi končí výpovědní lhůta. Po autonehodě jsem od 30.8.2017 jsem na neschopence. Mám nárok na nomocenskou, když mi do konce chyběly pozue dva dny? Jsem učitelka SŠ. Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Pobírám starobní důchod a 31. 8. 2017 mi končí výpovědní lhůta. Mám nárok na nemocenskou? Poživatel starobního Celý dotaz a odpověď »

Od kdy mohu žádat o přepočítání důchodu, když jsem marodila?

Otázka: Dobrý den, jsem v důchodu od 24.3.2017.Od prosince 2017 roku jsem zaměstnaná. V květnu jsem měla pracovní úraz a 3 týdny jsem marodila. Kdy mohu požádat o přepočítání důchodu. Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Od kdy mohu žádat o přepočítání důchodu, když jsem marodila? Údaje, které uvádíte jistě nejsou správně, proto mohu odpovědět pouze obecně: Celý dotaz a odpověď »

Jde zvýšit invalidní důchod v době nemocenské?

Otázka: Dobrý den, mám invalidní důchod 2. stupně po rakovině jícnu. Nyní jsem již 9 měsíců na neschopence s meta v jatrech, podstupuji chemo. Pokud mi neschválí prodloužení nemocenské po jednom roce, chtěl bych požádat o přeřazení na 3. stupeň (doufám, že i kdyby to neschválili, tak 2. stupeň mi snad nesníží). A chtěl bych Celý dotaz a odpověď »

Mám odpracováno 47 roků a 362 dnů, stačí 3 dny marodit?

Otázka: Dobrý den, 6.8.2017 mám nárok na starobní důchod (narozen 6.6. 1954)K 6.8.2017 mám odpracováno 47 roků a 362 dnů. Ale od 5.6. jsem na nemocenské (marodim) a nevím jak dlouho ještě budu.Musím ještě odpracovat ty tři dny abych měl započítaný celý rok, nebo se počítají i ty dny co jsem v pracovní neschopnosti ? Celý dotaz a odpověď »

Mám pracovní smlouvu s platem do 10.000 Kč a nemám nárok na nemocenskou a dovolenou

Otázka: Dobrý den, jsem pracující důchodce( starobní ) mám pracovní smlouvu na 4 hodiny denně-25 hodin týdně s paušálním platem max. 10000Kč měsíčně. Nemám podle zaměstnavatele nárok na nemocenskou ani na placenou dovolenou. Je toto sdělení správné? (redakčně neupravováno) Odpověď: Mám pracovní smlouvu s platem do 10.000 Kč a nemám nárok na nemocenskou a dovolenou Celý dotaz a odpověď »

Zvýšení invalidního důchodu a prodloužení podpůrčí doby nemocenské

Otázka: Dobrý den.Od roku 2008 mám invalidní důchod I.stupně.Dne 27.4. 2017 mi byl změněn na II.stupeň.Od 12.12.2016 jsem na nemocenské.Mám nárok na nemocenskou i při změně stupně invalidity?A jak dlouho mohu ještě pobírat nemocenské dávky a jde prodloužit pobírání nemocenských dávek?Jsem po operaci bederní páteře kdy mi dávali šrouby. (redakčně neupravováno) Odpověď: Zvýšení invalidního důchodu Celý dotaz a odpověď »

Otec je na neschopence – máme žádat o starobní důchod?

Otázka: Dobrý den, můj otec je momentálně v nemocnici po mozkové příhodě (od 21.6.2017), celá levá strana nehybná, rehabilitace bude na dlouhou dobu. Ročník narození 1954, letos by měl mít nárok na starobní důchod. Nestihl si o něj však ani zažádat. Je stále zaměstnaný a bude pobírat nemocenskou. Zajímalo by mne, jak v tomto případě Celý dotaz a odpověď »

Uznání invalidity a zpětné ukončení neschopenky

Otázka: Pane Maříku, ještě jednou, snad už naposled. Dnes jsme byly se sestrou na plánované kontrole u praktického lékaře. Ten ji už ukončil PN a to zpětně k 29.6., i když předtím vystavil potvrzení, že nemoc dál trvá k 30.6. Dnes tedy měla kontrolu v nemoci a dal ji ukončení pracovní neschopnosti i když u Celý dotaz a odpověď »

Pokud vyčerpám podpůrčí dobu, bude mi u další nemoci vyplácet zaměstnavatel prvních 14 dní?

Otázka: Dobrý den mám ID 3.stupně zajímalo by mě zda po vyčerpání nemocenských dávek (70dní)a onemocním např.chřipkou zda platí zaměstnavatel těch 14dní?Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Pokud vyčerpám podpůrčí dobu, bude mi u další nemoci vyplácet zaměstnavatel prvních 14 dní? Ano, i přesto, že podpůrčí dobu nemocenské vyčerpáte, bude vám u další nemoci náležet náhrada mzdy Celý dotaz a odpověď »

Ovlivní výši důchodu skončení pracovního poměru v srpnu a důchod od září?

Otázka: Dobrý den, od 26.9.2017 mám nárok na starobní důchod, datum narození 26.1.1957, vychovala jsem dvě děti, celou dobu jsem účastna nemocenského pojištění, žádost o přiznání tohoto důchodu jsem již podala. Jsem v pracovním poměru jako zaměstnanec – od 3.7.2017 jsem na nemocenské. Po skončení nemocenské z vážných rodinných důvodů nepředpokládám, že se ještě vrátím Celý dotaz a odpověď »

Zvýšení invalidního důchodu na III. stupeň a nemocenská

Otázka: Dobrý den pane Maříku, ponechávám minulou korespondenci a ještě potřebuji poradit. Teď jsme se se sestrou vrátily od posudkového lékaře. Přiznali ji ID III. stupně k 30.5. Bylo ji řečeno, že nemocenskou bude mít do 24.11., kdy to bude rok od začátku pracovní neschopnosti. Prosím Vás, zřejmě dojde k zápočtu ID a nemocenské, co Celý dotaz a odpověď »

Jak ovlivní výši důchodu roční neschopenka a následný úřad práce?

Otázka: Manžela čeká operace, odchod do důchodu ještě za 4 roky.Jak důchod ovlivní téměř roční PN a později ev. ÚP, pokud jej nevezmou do zaměstnání? Odpracováno má nyní 44 let.Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Jak ovlivní výši důchodu roční neschopenka a následný úřad práce? Jak se počítá starobní důchod, dopodrobna vysvětluji zde. Doba dočasné pracovní neschopnosti Celý dotaz a odpověď »

Nemám nemocenskou, výměr kolik bude čas tečný důchod ani doplatek do 100 %

Otázka: Dobrý den.Jsem zaměstnán jako řidič u TSML.15.června 2016 jsem měl pracovní ůraz.Mám za sebou tři operace nohy a čeká mě čtvrtá v listopadu 2017.Podpůrčí doba nemocenské mi skončila 5.května 2017,Byl mi přiznán částečný invalidní důchod 1.stupně,na dva roky.Invalidita vznikla 22.4.2017.Jde o to,že nepobírám žádné peníze ani doplatek do 100% od firmy.Jeden právník říkal,že se Celý dotaz a odpověď »

Může být invalidita uznána od začátku léčby?

Otázka: Dobrý den, existuje možnost mít přiznán ID již od počátku léčby nádorového onemocnění, když jsem nepobírala nemocenské dávky? Jsem totiž matka na rodičovské dovolené, tudíž jsem nebyla v PN a neměla nemocenské dávky. Absolvovala jsem komplexní onkologickou léčbu a v jejím závěru podala žádost o ID s požadovaným datem od vzniku nároku. Nyní mi Celý dotaz a odpověď »

Je invalidní důchod III. stupně vyšší nebo nižší než nemocenská?

Otázka: Výše 3st.inval.duchoduje je vyšší nebo nižší než neschopenka? U toho samého člověka… díky (redakčně neupravováno) Odpověď: Je invalidní důchod III. stupně vyšší nebo nižší než nemocenská? Nemocenské dávky a invalidní důchod se každý počítá naprosto odlišným způsobem. Nemocenskou dále ovlivňují výdělky nejvýše za poslední rok, invalidní důchod zase výdělky až od roku 1986.  Z Celý dotaz a odpověď »

Mám nárok na nemocenskou,když mám dohodu o pracovní činnosti a zaměstnavatel mi strhává zdravotní a sociální pojištění?

Otázka: Mám nárok na nemocenskou,když mám dohodu o pracovní činnosti a zaměstnavel mě strhává zdravotní a sociální pojištění? (redakčně neupravováno) Odpověď: Mám nárok na nemocenskou,když mám dohodu o pracovní činnosti a zaměstnavatel mi strhává zdravotní a sociální pojištění? Váš dotaz se sice nijak netýká důchodů, kterým se věnujeme v důchodové poradně, ale ano, pokud vykonáváte Celý dotaz a odpověď »

K jakému datu mi skončí výplata nemocenské a začne se vyplácet důchod?

Otázka: Dobrý den, jsem aktuálně v pracovní neschopnosti a byl mi uznán ID 3.st. Den vzniku invalidity: 21.4.2017, Den jednání LPK 29.5.2017. K jakému datu mi skončí výplata nemocenské a začne se vyplácet důchod? děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: K jakému datu mi skončí výplata nemocenské a začne se vyplácet důchod? Pokud vám podpůrčí doba nemocenské Celý dotaz a odpověď »

Může být invalidnímu důchodci vystavena neschopenka na stejnou diagnózu?

Otázka: Dobrý den, již za měsíc mi bude skončena neschopenka a začne se výplata invalidního důchodu. Může být následně vůbec ještě kdykoliv poté vystavena neschopenka na stejnou diagnózu, na kterou už je vystaven invalidní důchod? Popř. je-li důchod z psychiatrické indikace, smí třeba opět psychiatr vystavit neschopenku? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Může být invalidnímu důchodci Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchodce: Musím dodržovat vycházky, když už nepobírám nemocenskou?

Otázka: Dobrý den, jsem invalida 3. stupně a chtěla by jsem se při nemocenské neschopnosti, když jsem přesáhla už 70 dní, tak jestli musím dodržovat příkazy co se týkají nemocenské např. určené vycházky, nebo pobyt na jedné adrese atd. Děkuji za odpověď (redakčně neupravováno) Odpověď: Invalidní důchodce: Musím dodržovat vycházky, když už nepobírám nemocenskou? Ano, Celý dotaz a odpověď »

Musím být rok na neschopence, abych mohla žádat o zvýšení invalidního důchodu?

Otázka: Dobrý den,jsem v invalidním důchodu 1.stupně již 7.let,chtěla bych si nechat zvýšit.Můj psychiatr říká,že musím mít neschopenku na 1.rok.Chodím na pracovní úřad a psychiatr mi píše,že nemohu pracovat.Chodila jsem na brigádu,ale nezvládala jsem to,byl to úklid.Tak vůbec nevím co mám dělat .Zda opravdu musím mít neschopenku,aby mi byl přiznán další stupen důchodu,Děkuji (redakčně neupravováno) Celý dotaz a odpověď »

Pracuji nad nárok a marodím. Budu si muset dobu napracovat?

Otázka: Mela jsem byt ve starobnim duchode od 15.3.2017,ale stale pracuji .O duchod jsem nepozadala .Ted jsem na nemocenske , budu si to muset odpracovat ,aby mi byl zapocitan cely rok? (redakčně neupravováno) Odpověď: Pracuji nad nárok a marodím. Budu si muset dobu napracovat? Jak se hodnotí doba po vzniku nároku vysvětluji zde. Z vašeho Celý dotaz a odpověď »

V případě uznání nemoci mi by byla doplácena nemocenská, mělo by to vliv na výši invalidního důchodu?

Otázka: Z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu – na nemocenské jsem byla více než rok -jsem požádala o šetření, zda se jedná o nemoc z povolání. Nemoc z povolání mi byla zamítnuta, podala jsem odvolání o přezkoumání a čekám na výsledek. Mohu si zažádat o invalidní důchod i když tato záležitost není dořešena? V případě Celý dotaz a odpověď »

Přihlásit se na úřad práce, když nevím, zda budu invalidní?

Otázka: Dobrý den Prosím vás potřebovala bych poradit. Moje mamka bude k 19.5.2017 již rok na neschopence. Začla si až před měsícem vyřizovat invalidní důchod a nyní čeká jestli ji ho schválí. Paní doktorka jí k 17.5.2017 ukončí neschopenku,páč nemůže již déle marodit. Prosím o radu,jak má tuto situaci řešit, než jí přijde vyrozumění z Celý dotaz a odpověď »

Mám před kontrolou invalidního důchodu nastoupit na nemocenskou?

Otázka: Dobrý den, jsem v ID 1.stupně po operaci bederní páteře – stabilizace čtyřmi šrouby. Pracuji jako vrátná v agentuře která zaměstnává zdravotně postižené. Můj zaměstnavatel mi doporučuje,abych nastoupila na nemocenskou abych nepřišla o ID. Dělají to takto i moji kolegové v práci. Za dva měsíce budu pozvána před posudkovou komisi. Ráda bych znala Váš Celý dotaz a odpověď »

OSVČ bez nemocenského pojištění. Žádat o důchod?

Otázka: Dobrý den, jsem OSVČ, neplatim si mimo zakladni sicialni a zdravitni navic nemocenskou. 30.1. 2017 jsem upadla nestastne na lyzich a rozdrtila si obratel a nasledovaly 2 operace a jeho titanova nahrada. Praci kosmeticky dale vykonavat nemohu. Jak mam prosim dale a nejvyhodneji pro me postupovat? Zacit platit nemocneskou? Zazadat o invalidn duchodi? Dekuji Celý dotaz a odpověď »

Jde odejít na předčasný důchod z pracovní neschopnosti?

Otázka: Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu : můj otec (18.4.1955) má jít do “řádného důchodu” 26.8.2018, ale jelikož je od 9/2017 v pracovní neschopnosti, do práce by se už nechtěl vrátit a rád by si zažádal o “předčasný důchod”. OSSZ otci oznámila, že by mohl nastoupit do předčasného důchodu k 1.6.2017. Otázka zní, Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod III. stupně a výpočet podpůrčí doby nemocenské

Otázka: Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak je to s pobíráním nemocenských dávek v průběhu kalendářního roku. Jsem zaměstnaná a zároveň pobírám invalidní důchod 3.stupně. Momentálně jsem od 9.3.2017 na nemocenské., 26.4.2017 mám kontrolu. Prvních 14 dní mi vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, tj. do 22.3.2017 a pak 35 dnů tj. do 26.4.2017 OSSZ? Celý dotaz a odpověď »

Pracující důchodce a nová nemocenská v novém roce

Otázka: Dobrý den, jsem pracující důchodce a byl jsem na nemocenské na podzim roku 2016, zhruba celých možných 70dní. Můj stav po novém roce vyžadoval opětovné léčení jak v nemocnici tak doma a byla mi opět vypsána nemocenská. Žádná částka od ČSSZ mi zatím nepřišla. Není náhodou možné, že již na další nemocenskou následujícího roku Celý dotaz a odpověď »

Započítává se do doby potřebného trvání sociální pojištění (35 let) i pracovní neschopnost v průběhu zaměstnání?

Otázka: Dobrý den pane Mařík. Chci poděkovat za odpovědi na mé dotazy a současně opravdu ocenit to, co děláte. Řada lidí se není schopna v ve věcech důchodů, sociální problematiky orientovat tudíž jste pro mnohé opravdu velkou pomocí. Poprosím ještě o drobnost, kterou nedokáži přesně dohledat. Započítává se do doby potřebného trvání sociální pojištění (35 Celý dotaz a odpověď »

Pracující důchodce a ukončení neschopenky po konci pracovního poměru

Otázka: Jsem pracující důchodce a byl mi ukončen pracovní poměr výpovědí pro nadbytečnost. Pár dní před ukončením poměru nastupuji na plánovanou operaci, na nemocenskou. I když mi ukončením pracovního poměru nemocenská dávka nebude vyplácena, mohu dál setrvat v pracovní neschopnosti, čili nadále po ukončení pracovního poměru? Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Pracující důchodce a ukončení neschopenky Celý dotaz a odpověď »

Invalidní důchod 3. stupně a nemocenská. Budu pobírat oboje?

Otázka: Měl jsem během dlouhodobé pracovní neschopnosti zažádáno o invalidní důchod a jeho vyplácení po ukončení aktuální neschopnosti. Po ukončení původní pracovní neschopnosti cca 6 měsíců mě pro úraz byla poskytnuta nová pracovní neschopenka. Poté mě přišlo rozhodnutí o poskytnutí invalidního důchodu III. stupně s platností zpětně 6 měsíců.. V případě nové neschopenky prý ČSSZ Celý dotaz a odpověď »

Pobírám invalidní důchod. Mohu dostat výpověď v době nemoci?

Otázka: Dobrý den mám invalidní duchod 3stupně pracuji muže mi zaměstnavatel propustit v době nemocenské děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Pobírám invalidní důchod. Mohu dostat výpověď v době nemoci? Propustit zaměstnance (dát výpověď) v době trvání dočasné pracovní neschopnosti není možné a je jedno, zda pobírá invalidní důchod či nikoliv.

Snížení invalidního důchodu a podpůrčí doba nemocenské

Otázka: Dobrý den, dovoluji se na Vás obrátit s následujícím dotazem. Jsem poživatelkou ID III. stupně, jsem zaměstnaná a nyní pobírám nemocenské dávky (70dní), po ukončení ND půjdu asi po dvou měsících na přezkoumání mého zdrav.stavu ke komisi , pokud by mi byl snížen stupeň ID, mohu znovu při zhoršení mého zdrav. stavu opět čerpat Celý dotaz a odpověď »

Nárok na nemocenskou v době pobírání podpory v nezaměstnanosti

Otázka: Dobry den, pobiram invalidni duchod 2.stupne a momentalne jsem na podpore v nezamestnanosti.pokud bych musela podstoupit operaci,jak by se ma situace zmenila?pobirala bych nadale podporu,nebo bych mela narok na davky nemocenske?dekuji za odpoved. (redakčně neupravováno) Odpověď: Nárok na nemocenskou v době pobírání podpory v nezaměstnanosti Nárok na výplatu nemocenské má pouze osoba, která je Celý dotaz a odpověď »

Doba péče v době nemoci a vliv na výpočet důchodu

Otázka: Dobrý den, pečoval jsem o svou matku od 2/2010 do 6/2012 stupeň závislosti II., od 7/2012 do 10/2013 stupeň III. a od 11/2013 do 12/2016 stupeň IV. Dne 3.11.2013 mi byl přiznán invalidní důchod druhého stupně. K 30.11.2013 jsem rozvázal pracovní poměr dohodou (byl na plný úvazek od roku 2004) . Na úřadu práce Celý dotaz a odpověď »

Může mi doktorka po půl roce ukončit neschopenku?

Otázka: Dobry den od srpna jsem na nemocenske s pateri chodim na rehabilitace ale bolesti mam stale.Pani doktorka mi chce ukoncit nechopenku po pul roce ze to neni na duchod.Vpraci mam dostat vypoved nebot uz nejsem schopna vykonavat tak tezkou praci.Mam zakladni vzdelani a lehkou praci nesezenu.Poradte mi prosim co mam delat muze mi ukoncit Celý dotaz a odpověď »

Měla jsem dostat doplatek invalidního důchodu i za dobu pobírání nemocenské?

Otázka: Dobrý den od 4.01.2016do30.1.2016 jsem byla práce neschopná. Dne 13.10.2016 mi byl přidělen první stupeň invalidity.Tedˇmi prislo vyučtovaní za dobu od31.12.2016do9.2.2017 je to tak dobře nebo mam nárok od toho dne 13.10.2016.Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Měla jsem dostat doplatek invalidního důchodu i za dobu pobírání nemocenské? Předpokládám, že nemocenskou jste měla vyplácenu do 30. Celý dotaz a odpověď »

Pracující důchodce: Po jaké době marodění můžu dostat výpověď?

Otázka: Dobry den,chtěla jsem se zeptat,jsem v řádném starobním duchodu,ale ještě pracuji,jsem zamestnaní 13 let a pokračuji,smlouvu mám na dobu neurčitou,chtěla jsem se zeptat,jak dlouho mužu byt nemocna ,abych nepřesáhla určitou dobu a nebyl se mnou rozvázán pracovni poměr děkuji za odpověd (redakčně neupravováno) Odpověď: Pracující důchodce: Po jaké době marodění můžu dostat výpověď? Dočasné Celý dotaz a odpověď »

Je problém v přechodu z nemocenské do předčasného důchodu?

Otázka: Dobrý de, mám dotaz.Jsem v pracovním poměru, chci jít do předčasného důchodu.Než ukončím pracovní poměr, chci jít na operaci a na nemocenskou.Můžu si v nemocenské vyřídit důchod, když se dohodnu se zaměstnavatelem, že mi nedá 2 měsíční výpověd,ale dohodou na datum, kdy chci do důchodu.V tom případě,když mi poběží nemocenská, tak ji ukončím a Celý dotaz a odpověď »

Počítá se ošetřování člena rodiny do podpůrčí doby?

Otázka: Počítá se ošetřování člena rodiny do podpůrné doby/84dní/ ? Jsem pracující důchodce. Děkuji (redakčně neupravováno) Odpověď: Počítá se ošetřování člena rodiny do podpůrčí doby? Ne, nepočítá. Jedná se o jinou dávku, která s nemocenskou nesouvisí (ošetřovné x nemocenská). Ta doba se nazývá podpůrčí, ne podpůrná.

Pracující starobní důchodce: Je placeno 84 dní nemocenské v roce?

Otázka: Dobrý den,jsem od 3.června 2016 ve star.důchodu.Delší dobu marodím,od 26.září 2016,a budu pravděpodobně do konce roku.Pobírám nemocenskou.Někdo říká,že placeno je 84 dny v jednom kuse,někdo že jenom 84 dny v roce.Prosím,jak je to u mne?Děkuji. (redakčně neupravováno) Odpověď: Pracující starobní důchodce: Je placeno 84 dní nemocenské v roce? V jakém rozsahu mají pracující starobní Celý dotaz a odpověď »

Mohu pobírat zároveň nemocenskou i předdůchod?

Otázka: Dobrý den, v současné době jsem zaměstnaná ve zkušební době, která končí koncem listopadu. Od včerejšího dne jsem v pracovní neschopnosti. Zároveň jsem již zažádala o předdůchod, který poběží od února. Mohu pobírat zároveň nemocenskou i předdůchod? Je nutné zaměstnavateli oznámit, že od února budu v předdůchodu nebo musím dát výpověď. Pracovní smlouvu mám Celý dotaz a odpověď »

Nedostal jsem invalidní důchod, ani mi neprodloužili nemocenskou, mám jít na úřad práce?

Otázka: Dobrý den.Mám dotaz.Podpůrčí doba ni končí 22.11.2016-ossz. 22.9.16 jsem podal žádost o ID.31.10.16 byl zamítnut a 7.11.jsem podal Námitku.Od1.5.16 mám ukončený pracovní poměr.Byl na dobu určitou.25.10.16 jsem podal žádost o výplatu nemocenského po uplynutí podpůrčí doby.9.11.proběhlo jednání na ossz a má žádost bude zamítnuta.Je správné 22.11. ukončit pn a zaregistrovat se na úp.21.11.mám vyšetření Celý dotaz a odpověď »