Chci studovat v Německu a pak pobírat i invalidní důchod z Německa

Otázka:

Dobrý den, pobírám inv. důchod 3 stupně. Chci studovat v Německu a pak pobírat i invalidní důchod z Německa. Je to možné?

Odpověď:

Chci studovat v Německu a pak pobírat i invalidní důchod z Německa

Výplata důchodu od České spravy sociálního zabezpečení není navázána na povinnost pobývat na území Česka. ČSSZ může zasílat důchod prakticky do jakékoliv země světa. Má to však dvě úskalí:

  1. Pokud budete mimo území Česka pobývat více než 270 dní v roce, nebude vám důchod zasílan v pravidelných splátkách jako tomu bylo doposud (měsíčně), ale až na základě zaslání tzv. potvrzení o žití. ČSSZ pak důchod doplácí zpětně.
  2. V případě, že máte nařízené kontrolní lékařské prohlídky, je třeba být připraven je podstoupit. Příslušné formuláře vám může vyplnit německý lékař a zda invalidita trvá a v jakém stupni poté určí posudkový lékař na příslušné OSSZ. Z tohoto důvodu je třeba mít na ČSSZ nahlášenu adresu, kde se budete zdržovat.

Za dobu pojištění získanou v Německu vám bude invalidní důchod vyplácet Německo. Samotné studium vám k tomu stačit nebude, musel byste být v Německu alespoň rok zaměstnán. Výše německého důchodu se pak odvíjí od délky získané doby pojištění.