Jde mi především o to, jestli budu mít vyšší penzi, když rok před důchodem budu marodit?

Otázka:

Dobrý den, chci odejít do předčasného důchodu o dva roky dříve před starobním důchodem – 27.12.2025 (normálně 27.12.2027) z důvodu těžké fyzické práce, kterou již teď mám problém zvládat. Vím, že mi bude krácen důchod, ale když bych jeden rok byl práce neschopný z důvodu mého zdravotního stavu a šel bych do předčasného pouze o jeden rok dříve, bude to mít vliv na můj osobní vyměřovací základ, který mám teď 55 923, odpracováno mám k dnešnímu dni 43 roků a 58 dní. Jde mi především o to, jestli budu mít vyšší penzi, když rok před důchodem budu marodit, nebo to nemá vliv. Děkuji za odpověď

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jde mi především o to, jestli budu mít vyšší penzi, když rok před důchodem budu marodit?

Dočasná pracovní neschopnost rok před přiznáním důchodu je v principu totéž jako dočasná pracovní neschopnost např. 30 let před přiznáním důchodu. Jde o tzv. vyloučenou dobu, která zajišťuje to, že se nedochází ke zhoršení průměru z vyměřovacích základů (výdělků) získaných v jiných dobách.

Výpočet důchod je velmi komplexní a neovlivňuje ho pouze jeden parametr výpočtu. Navíc není možné roky dopředu určovat, zda budete mít k nějakému datu vyšší důchod nebo ne. Mezi lety 2022 a 2023 byl výpočet roku 2022 výrazně výhodnější a to bez vlivu marodění v posledním roce. Co bude mezi lety 2025 a 2026 dnes nikdo neví.

Obecně je tedy odpověď ne, marodění nevadí. Pro výpočet a především pro jeho srovnání k různým datům přiznání budou pravděpodobně podstatné zcela jiné skutečnosti.

Přečtěte si, prosím, alespoň základní článek o předčasném důchodu. V něm zjistíte, kdy se vám snižují krácení předčasného důchodu, a že datum 27. 12. 2025 by rozhodně nebylo vhodné.