Podpůrčí doba mi skončila 22. 10. 2022 a prodloužení výplaty nemocenské mi bylo zamítnuto. Žádat o předčasný důchod?

Otázka:

Dobrý den,
k 23. 10. 2023 mi vznikne nárok na řádný starobní důchod. Jsem v pracovní neschopnosti, podpůrčí doba mi skončila 22. 10. 2022 a prodloužení výplaty nemocenské mi bylo zamítnuto s tím, že se jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Mezitím mi skončil pracovní poměr na dobu určitou ke dni 31. 12. 2021. Vychovala jsem dvě děti, počet let důchodového pojištění mám splněný. Musím se rychle rozhodnout, co dál. Odvolat se proti rozhodnutí o nepřiznání výplaty nemocenské s tím, že mohu vykonávat i jinou, méně náročnou práci? Ukončit neschopenku a evidovat se na úřadu práce s nárokem na podporu v nezaměstnanosti? Mělo by to nějaký smysl? Požádat o předčasný důchod včetně jeho výplaty s tím, že bych už do data řádného důchodu nepracovala? Jednalo by se o 4x 90 započatých dní do 360. Neumím možné varianty posoudit. Mohla bych případně i vypočítaný předčasný důchod odmítnout a zvolit jiný postup? Děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Podpůrčí doba mi skončila 22. 10. 2022 a prodloužení výplaty nemocenské mi bylo zamítnuto. Žádat o předčasný důchod?

Výpočet roku 2022 je výrazně lepší než výpočet roku 2023. Pokud nejste zaměstnaná, neexistuje lepší varianta než požádat o předčasný důchod s datem přiznání do konce roku 2022 vč. výplaty důchodu. Jedinou výjimkou by bylo, kdybyste měla předčasný důchod nižší, než by byla podpora v nezaměstnanosti, kdy by se vyplatilo vybrat tuto vyšší podporu, tj. sice opět důchod přiznat letos, ale s odloženou výplatou.

Žádost můžete vzít zpět do 30 dnů od obdržení rozhodnutí, ale vzhledem k náporu, jakému nyní ČSSZ čelí, se můžete stát, že rozhodnutí obdržíte na jaře 2023, když už s nastalou situací nic moc neuděláte, protože i když vezmete žádost zpět, na úřad práce už se zpětně nepřihlásíte. Navíc lepší řešení než přiznat důchod před koncem roku 2022 není. Pokud budete čekat na rok 2023, budete mít důchod nižší.

Z mého pohledu jste si měla již dávno požádat o předčasný důchod k 28. 10. 2022, kdy se krácení snížilo na 3,6 % (o předčasný důchod nelze žádat zpětně).