Potřebovala bych si ale ujasnit, zda jsou moje domněnky ohledně nemocenské správné?

Otázka:

Dobry den,
mam ID. 3.stupne a pracuji na pul uvazek. Potrebovala bych si ale ujasnit, zda moje domnenky ohledne nemocenske jsou spravne.
V jednom kalendarnim roce mohu ziskat nemocenskou podporu max 70 dni. Tedy pokud bych byla nemocna, tak 14dni nahrada mzdy od zamestnavatele+70dni nemocenske? Rozumim tomu spravne? A pokud bych pote nastoupila zase do prace, tak na nemocenskou uz nemam narok, ale kratkodobe i opakovane byt nemocna mohu-tedy max 14 dni-kdy se jedna o nahradu mzdy nikoli nemocenskou? Rozumim tomu spravne? A taky jsem se docetla, ze kdybych vycerpala nemocenskou v jednom kalendarnim. roce treba ke dni 24.12 tak pokud by mi stale pokračovala tataz nemocenska i po novem roce(kdy bych mela mit zase narok na 70dni nemocenske) , ze bych na dalsich 70dni nemocenske nemela narok, protoze by se jednalo o tutez nemocenskou. Takze resenim by jedine bylo ukoncit starou nemocenskou a zacit od znova-nova prac. neschopnost,tedy 14dni nahrada mzdy a pak bych zase mela narok. na 70dni.nemocenske?Prosim o potvrzeni nebo vyvraceni, zda o tom. premyslim realne. Nacetla jsem si na netu, co jsem mohla, jen bych to potřebovala potvrdit, zda je to takto mysleno. jak pisu. Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Potřebovala bych si ale ujasnit, zda jsou moje domněnky ohledně nemocenské správné?

Ano, problematice rozumíte správně. Jen bych vás doplnil, že v případě, že byste měla vyčerpanou podpůrčí dobu nemocenské a ve stejném roce byste zase začala marodit, může dočasná pracovní neschopnost trvat i déle než 14 dní, kdy nemocenskou hradí zaměstnavatel, ale od 15 dne budete doma „zadarmo“.

Tématu nemocenské důchodců se věnuji v tomto článku.