Zvýšili mi invalidní důchod na II. stupeň, ale už mi nevyplácejí nemocenskou

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit v květnu jsem si žádala o zvýšení důchodu skrz dlouhodobě zhoršený stav očí, 14.6 jsem onemocněla se zády, byla mi vystavena PN – nyní čekám na vyšetření magnetické rezonance a dojíždím na rehabilitace.. zdrav. stav se momentálně nelepší ba naopak zhoršil, v červenci přišel dopis že mě byl přiznán důchod invalidního stupně č. 2.. avšak výměr mi stále doposud nepřišel, do poloviny srpna mě byli vypláceny nemocenské dávky a do teď nic nepřišlo, volala jsem na call centrum a bylo mi řečeno že mi dávky pozastavili skrz navýšení invalidity, který mi zatím od toho srpna ale není ani vyplácen. Nepřišel mi výměr, ani žádné upozornění nic. Byla jsem znova u obvodního lékaře a ten mi říkal že neschopenka normálně běží a na dávky bych měla mít normálně nárok, protože jsem žádala o zvýšení důchodu v době kdy jsem chodila do práce a nyní se léčím s jinačí diagnózu než na kterou sem žádala o důchod, že se nemám nechat odbýt..mohla bych Vás poprosit co v takové situaci dělat? Nejsem schopna z invalidního důchodu ani pokrýt nájemné.. a do práce nejsem schopná jít, takže si vubec nevím rady. Děkuji.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Zvýšili mi invalidní důchod na II. stupeň, ale už mi nevyplácejí nemocenskou

Na OSSZ postupují správně. Váš ošetřující lékař vám měl dočasnou pracovní neschopnost ukončit 30. dnem ode dne, kdy jste byla uznána invalidním ve vyšší stupni – § 59 odst. 2 zákona č. 187/2006 Sb. Nevím, jak si pan doktor představuje, že se nenecháte odbít, když jde o postup podle zákona. O diagnózu v této situaci nejde. Jediným kritériem je, zda jste ke dni posouzení v dočasné pracovní neschopnosti nebo ne. To, že vám ošetřují lékař neukončil dočasnou pracovní neschopnost (jak měl) vám nárok na nemocenskou nad lhůtu 30 dnů neprodlouží.

Zvýšení na 2. stupeň invalidního důchodu nebude takové (pokud k němu vůbec dojde), aby to vaši situaci finančně řešilo. Domluvte se s lékařem na ukončení dočasné pracovní neschopnosti, na jeden den jděte do práce (nebo si vezměte dovolenou) a od dalšího dne si opět nechte vystavit neschopenku. Pak můžete mít opět na nemocenskou nárok (od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti).