Předčasný důchod OSVČ a snížení rozhodné částky z důvodu dočasné pracovní neschopnosti

Otázka:

Dobrý den, prosím o Vaše vyjádření k této situaci: manžel je od prosince 2023 v předčasném důchodu (půl roku před nárokem na řádný starobní důchod), před tím byl celý rok na neschopence. Má podnikání malou FVE na rodinném domě. Nikdy nedosáhl limit pro placení sociálního pojištění z této činnosti. Na přehledu pro ČSSZ však za rok 2023 asi musí odečíst měsíce, kdy měl DPN, a tam už by ten limit překročil. Je to takové nepochopitelné, elektřina se vyrábí sama, nemusel pro to nic dělat. Ale dopadne to tak, že bude muset vrátit důchod z roku 2023? Nebo mu přestane být vyplácen úplně? Nedá se to nějak zachránit? Bohužel nám ty souvislosti nedošly. Moc děkuji za odpověď a za Váš čas.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Předčasný důchod OSVČ a snížení rozhodné částky z důvodu dočasné pracovní neschopnosti

Ano, je to tak, že se rozhodná částka snižuje o měsíce, ve kterých po celý měsíc trvala dočasná pracovní neschopnost (vždy o 1/12 za každý takový měsíc). Pokud díky tomu manžel překročí rozhodnou částku, nebude mu náležet důchod vyplacený za období v roce 2023. Uvedené ale platí pouze pro nemocenskou z nemocenského pojištění OSVČ, ne z nemocenského pojištění zaměstnanců. Tzn. pokud váš manžel marodil a měl „neschopenku ze zaměstnání“, ale ne ze SVČ (která mu ani nemohla být vystavena, pokud si dobrovolně neplatil nemocenské pojištění OSVČ), rozhodná částka se krátit nebude.

Pokud by důchod skutečně nenáležel, výplata důchodu manželovi zastavena nebude. ČSSZ pouze vydá rozhodnutí (což může trvat i několik měsíců), že mu v uvedeném období výplata důchodu nenáležela a v několika splátkách ji strhne z vypláceného důchodu.