Jsem na ÚP od dubna 22 a na DPN od června 22, avšak žádnou nemocenskou jsem nepobírala

Otázka:

Dobrý den, 8.3. 23 mi byl přiznán posudkem ID 1.st s platností od 6.2. 23 . Rozhodnutí ani výměr ještě nemám. Jsem na ÚP od dubna 22 a na DPN od června 22, avšak žádnou nemocenskou jsem nepobírala. Pouze prvních 5 měsíců podporu v nezaměstnanosti. Na DPN jsem od června 22 doposud. Kontrolu mám 6.4. 23. Mám informovat obvodní dr., nebo ji také přišlo rozhodnutí o ID?Bude mi důchod vyplacen od 6.2. 23 tedy zpětně? Nebo nárok na výplatu budu mít až po ukončení DPN? Jak mám prosím postupovat? Byla jsem OSVČ ale nem.poj jsem neplatila, pouze sociální a zdravotní. Velice Vám děkuji za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem na ÚP od dubna 22 a na DPN od června 22, avšak žádnou nemocenskou jsem nepobírala

To co nazýváte DPN je pouze „omluvenka“ pro úřad práce – nijak nesouvisí s dočasnou pracovní neschopností (klasickou neschopenkou) ve smyslu zákona o nemocenském pojištění. Protože nemocenskou nepobíráte a k datu vzniku invalidity jste ji nepobírala, bude vám invalidní důchod přiznán od data vzniku invalidity. Ošetřující lékař od OSSZ v tomto případě žádnou informaci neobdrží.

Nyní vyčkejte na rozhodnutí ČSSZ. Nyní nemusíte dělat nic – jak jsem uvedl výše, vámi uváděná „neschopenka“ nemá na nic vliv a můžete ji mít vystavenu klidně dál. S invalidním důchodem nijak nesouvisí.