Jsem na nemocenské a za měsíc to bude 380 dní. Za 14 dní budu konzultovat s lékařem podání žádosti o invalidní důchod

Otázka:

Dobrý den, jsme na nemocenske, za měsíc to bude 380 dní. Za 14 dní budu konzultovat s lékařem podání žádosti o invalidni duchod. A teď, když si žádost podám, budu čekat na to, jestli mi ho schválí, mezi tím mi skončí ochranná lhůta těch 380 dní. Co mám dělat v době, než mi schválí duchod, socialka na to má 90 dní a skončí mi i nemocenska? Můj obvodní lékař mi řekl, že není dobré posílat zároveň žádost o důchod a prodloužení nemocenske. Děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Jsem na nemocenské a za měsíc to bude 380 dní. Za 14 dní budu konzultovat s lékařem podání žádosti o invalidní důchod

Pokud víte, že vám bude podpůrčí doba nemocenské končit za měsíc, tak je nesmysl čekat dalších 14 dní na nějaké konzultace s lékařem. Zda zdravotní stav spíše odpovídá prodloužení nemocenských dávek nebo invaliditě (Invalidní důchod může být přiznán, pokud se jedná o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav. Naopak podpůrčí doba se prodlužuje, pokud se o dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav nejedná a k vyléčení má dojít v rámci „neschopenky“.) rozhoduje posudkový lékař. Obě žádosti se podávají poměrně standardně a pokud nevíte, čemu by zdravotní stav odpovídal (nemusí ani jednomu), můžete požádat o obojí.

Jestliže budete uznán invalidním, bude vám důchod přiznán od skončení výplaty nemocenských dávek – nemocenskou ukončíte s koncem podpůrčí doby. Na výsledek posouzení zdravotního stavu se běžně nečeká měsíce, 90 dní má trvat celé řízení, ale už po posouzení (často klidně do měsíce) víte výsledek posouzení.

Nyní bych tedy požádat o invalidní důchod i prodloužení nemocenských dávek. Pokud by výsledek posouzení zdravotního stavu nebyl znám do konce podpůrčí doby, můžete dál zůstat na neschopence, která bude fungovat jako „omluvenka“ do zaměstnání. Zpětně vám pak bude přiznán invalidní důchod, příp. prodloužena nemocenská. Může se stát, že nebude přiznáno ani jedno, ale poté budete alespoň omluven v zaměstnání.