Žádost o invalidní důchod nemám ještě vyřízenou a mám jít na další operaci

Otázka:

Dobry den,
18.10. Mi konci podpurci doba (jsem rok nemocna), v srpnu jsem pozadala o ID s tim, ze mi uznaji 1 nebo 2 stupen a ja se vratim do prace. Bohuzel se muj stav zhoršil, lekar navrhl operaci 24.10. se kterou souhlasim. Zadost o ID nemam jeste vyrizenou. Je jasne, ze se do prace po operaci nebudu moct vratit cca 2 mesice. Byla jsem kvuli tomu na CSSZ, rekli mi, ze toto jeste neresili a neumi mi poradit. Nakonec jsem tam podala žádost o prodlouzeni podpurci doby s tim, ze to sice neni mozne takto udelat, ale ze obe žádosti dostane na stul jeden lekar a jednu z nich schvali. Byl to spravny postup? Co byste doporucovali vy? Take mam obavu, pokud schvali 1 nebo 2 stupen a ja ani po operaci nebudu moct pracovat (mam trvale bolesti), jak mam postupovat v praci? Zaměstnavatel ma o me zajem, i ja se chci vratit. Ale zit z 8tisic neni mozne. Pokud si vezmu neplacene volno napr 2 mesice, muzu pozadat o nejake davky? Dekuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Žádost o invalidní důchod nemám ještě vyřízenou a mám jít na další operaci

Ano, takovýto postup pokládám za správný. Pokud zdravotní stav není stabilizovaný, předpokládám, že by spíše mělo dojít k prodloužení podpůrčí doby nemocenského, ale souběžná žádost o invalidní důchod ničemu nevadí a posudkový lékař rozhodne, čemu odpovídá zdravotní stav.

Přiznání invalidního důchodu není důvodem k ukončení pracovního poměru (tématu se věnuji zde). Pokud nebudete schopna stávající zaměstnání vykonávat, můžete se se zaměstnavatelem domluvit na neplaceném volnu, příp. i na skončení pracovního poměru. Dávky hmotné nouzi vyplácí úřad práce, ale informace o jejich přiznání jsou nad rámec důchodové poradny.