Chtěla bych si od prvního dne mateřské začít platit dobrovolné důchodové pojištění

Otázka:

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak chápat podmínku pro možnost placení dobrovolného důchodového pojištění – před dnem podání přihlášky musí být účast na důchodovém sociálním pojištění v ČR minimálně jeden rok – myslí se tím posledních 365 dní tesně před podáním přihlášky nebo kdykoliv dřív, akorát to musí být dohromady rok? (jsem na krátkodobé neschopence v stále trvajícím pracovním poměru, v nejbližší době budu z ní rovnou nastupovat na mateřskou a chtěla bych si od prvního dne mateřské začít platit dobr. důch. pojištění – bude to tedy možné, nebo mi to ta neschopenka neumožní?)

Jak se prosím hodnotí několikadenní nemoc při trvajícím pracovním poměru z hlediska zápočtu odpracované doby na důchod – je to jakoby by byl zaměstnanec normálně v práci a je z titulu zaměstnání důchodově pojištěn nebo je to bráno jako náhradní doba?

Moc děkuji

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Chtěla bych si od prvního dne mateřské začít platit dobrovolné důchodové pojištění

Zmiňovaná podmínka pro možnost účasti na dobrovolném důchodovém pojištění znamená, že přede dnem podání přihlášky k dobrovolnému důchodovému pojištění je třeba získat jeden rok doby pojištění (např. zaměstnání, jako OSVČ apod.). Může to být kdykoliv před podáním přihlášky a nemusí jít o jednu dobu v kuse. Prostě součet dob pojištění musí dát minimálně 365 dní.

Platit si dobrovolné důchodovém pojištění při „mateřské“ je ale nesmysl. Doba péče o dítě do 4 let věku je náhradní dobou pojištění a hodnotí se plně (na 100 %). Platit si v tu dobu dobrovolné důchodové pojištění je vyhazování peněz.

Dočasná pracovní neschopnost v době trvání pojistného vztahu (např. zaměstnání) se hodnotí jako doba pojištění (tj. stejně jaké zaměstnání), tj. opět plně.