Můžu podat další žádost o nemocenské dávky, když ukončím v lednu stávající DPN?

Otázka:

Dobrý den, jsem v pracovní neschopnosti od 15.4.2021 po operaci páteře a 1.9.2022 mně bylo zamítnuto prodloužení nemocenskych dávek a posudkový lékař mně řekl, že můžu požádat o invalidní důchod. 14.10.2022 jsem byl po úraze na vyšetření ruky, kdy lékař zjistil poranění a 1.2.2023 budu muset jít na další operaci. 21.11.2022 jsem požádal o invalidní důchod a teď na konci prosince mně byl uznán status osoba OZZ, který ale nic neřeší, když člověk nedostává žádné peníze. Jsem tedy stále na neschopence bez peněz, protože momentálně nejsem schopen se vrátit do svého zaměstnání.
Můžu podat další žádost o nemocenské dávky, když ukončím v lednu stávající DPN a ošetřující lékař mi na další den vystaví novou DPN na tu poraněnou ruku od 3.2.2023, když mně čssz vyplatila nemocenské dávky zatím jen za rok a půl a maximální podpora je myslím dva roky? Má nějaký vliv jak jsem dlouho v pracovní neschopnosti na vyplácení nemocenskych dávek? Když od 1.9.2022 jsem bez peněz jen v pracovní neschopnosti. Moc děkuji za váš čas a za odpověď.

(redakčně neupravováno)

Odpověď:

Můžu podat další žádost o nemocenské dávky, když ukončím v lednu stávající DPN?

Podpůrčí doba nemocenského (380 dní) se dá skutečně prodloužit až o jeden další roky (vždy nejvýše po třech měsících). V zásadě můžete u nové „neschopenky“ požádat o nové prodloužení podpůrčí doby, ale je na posudkovém lékaři, zda k tomuto svolí.

Na podrobnosti se ale informujte na nemocenském oddělení vaší OSSZ – já rozumím důchodům a nijak do hloubky se nezabývám nemocenskými dávkami.